Eksport ropy z Arabii Saudyjskiej najniższy od końca 2014 r.

opublikowano: 21-07-2015, 15:13

Eksport ropy przez Arabię Saudyjską spadł w maju do najniższego poziomu od pięciu miesięcy, donosi Bloomberg.

Wśród najważniejszych przyczyn zniżki wymienia się wzrost wykorzystania surowca przez lokalne rafinerie oraz zamknięcie części zakładów przetwórczych w Chinach z powodu okresowych remontów.

 Największy na świecie eksporter ropy, stojący na czele kartelu OPEC sprzedawał za granicę w maju 6,94 mln baryłek ropy dziennie wobec 7,74 mln miesiąc wcześniej. Był to najniższy poziom eksportu od grudnia 2014, wynika z danych zaprezentowanych przez Joint Organizations Data Initiative (JODI). Spadek eksportu był wyższy niż miesięczna produkcja Kataru.

Jak szacują eksperci z londyńskiego Energy Aspects, z powodu planowych remontów chińskie rafinerie zużywały w maju o około 1 mln baryłek ropy mniej niż zazwyczaj, a odnosząc do kwietnia, o niemal dwa razy mniej. 

To oczywiste, że jeśli Chiny kichają, schładza się eksport arabskiej ropy - ocenia Mohammed Ramady, profesor ekonomii na Uniwersytecie Króla Fahda w Dhahran.

Tymczasem rafinerie w Arabii Saudyjskiej wykorzystywały 2,4 mln baryłek ropy dziennie na własne potrzeby w porównaniu z 2,2 mln w kwietniu, co było największą wartością od co najmniej stycznia 2002 r. szacuje JODI.

Ogółem import ropy przez Chiny spadł w maju o 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. zaś eksport Arabii Saudyjskiej co Państwa Środka zmniejszył się w ujęciu rocznym aż o 18 proc., do najniższego poziomu od sierpnia 2012 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Eksport ropy z Arabii Saudyjskiej najniższy od końca 2014 r.