Eksport w Chinach spadł pierwszy raz od 7 lat

JO, Bloomberg
opublikowano: 10-12-2008, 10:30

Eksport w Chinach spadł pierwszy raz od 7 lat  w wyniku światowego spowolnienia gospodarczego. Tym samym rośnie coraz większa presja na utrzymanie wzrostu w czwartej gospodarce na świecie.

Eksport spadł o 2,2 proc. w listopadzie w porównaniu do analogicznego okres z przed roku, po ponad 19 wzroście w październiku. Ankietowani ekonomiści Bloomberg News spodziewali się wzrostu na poziomie prawie 15 proc.

Zwiększa to przede wszystkim na natychmiastowe cięcie stóp procentowych i podniesienia poziomu wsparcia finansowego. Do tej pory na ten cel przeznaczono blisko 600 mld USD. Na krawędzi znajduje się także wkład Chin do globalnego wzrostu światowego. Analitycy Merill Lynch szacowali, że może to być ok. 60 proc.

- Eksport spadł tak niespodziewanie i zupełnie wyrwał się spod rządowej kontroli, to problem nie tylko Chin. Tylko czekać jak usłyszymy o nowym planie wsparcia finansowego – powiedział Sherman Chan, ekonomista portalu moodys.com z Sydney.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JO, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Eksport w Chinach spadł pierwszy raz od 7 lat