Eksport w lipcu: 49 mld zł

SW
opublikowano: 04-09-2012, 00:00

WAŻNE DANE

Eksport z Polski w lipcu wyniósł 49 mld zł, szacuje KUKE. To o 2,9 proc. mniej niż w czerwcu i o 12,4 proc. więcej niż przed rokiem. Na spadek eksportu w lipcu wpłynęły czynniki sezonowe.

W miesiącach letnich część producentów wstrzymuje produkcję i dokonuje przeglądu oraz konserwacji ciągów technologicznych. W lipcu więc sprzedaż typowo maleje.

Poprawa rocznej dynamiki to głównie pochodna niskiej bazy sprzed roku. Jest również spójna z silniejszą, niż oczekiwano, poprawą wyników produkcji sprzedanej przemysłu.

Jednak w części to też efekt poprawy poziomu zamówień oraz odrabiania zaległości z poprzednich miesięcy, kiedy to zamówienia i dostawy były słabsze od zakładanych.

Zdaniem KUKE, w okresie lipiec-wrzesień br. eksport będzie większy niż przed rokiem o 3,5 proc. Szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2012 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 613 mld zł, czyli o 6,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu