Eksport żywności do USA po nowemu

Red. Marcin Bołtryk
opublikowano: 28-06-2017, 22:00

Od maja 2017 r. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie USA

Od maja 2017 r. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych. Nowe przepisy dotyczą produktów spożywczych przeznaczonych do celów konsumpcyjnych dla ludzi i zwierząt, ale niektóre grupy towarów są z nich zwolnione lub podlegają specjalnym wyłączeniom. Po zmianach polscy eksporterzy mają obowiązek wskazania podmiotu o nazwie ,,FSVP Importer’’ podczas składania deklaracji importowej.

Oznacza to, że każda firma powinna obowiązkowo mieć w USA partnera, który będzie odpowiadał za jakość importowanych produktów i poświadczał ich zgodność z amerykańskimi przepisami. Zazwyczaj chodzi o importera lub zewnętrznego agenta, gdy odprawa celna jest realizowana przez polską firmę.

Jest kilka modeli eksportu na rynek amerykański.

W pierwszym polski przedsiębiorca ma jako partnera amerykańską firmę, która w pełni odpowiada za jakość żywności. W drugim, najczęstszym, polska firma tworzy spółkę w USA (lub tamtejsza w Polsce) i oba podmioty ponoszą konsekwencje nowych przepisów. Najbardziej jednak zmiany dotyczą firm, które działają w trzecim modelu, czyli same zajmowały się importem.

Import żywności do Stanów Zjednoczonych jest tak duży, że państwo to nie jest w stanie skontrolować wszystkich podmiotów wprowadzających tam do obrotu produkty spożywcze. Dlatego amerykańskie służby koncertują się nie tyle na samej ocenie importowanej żywności, ile na sprawdzaniu wewnętrznych procedur kontroli w firmach występujących w charakterze FSVP Importer. Rolą odpowiedzialnego operatora logistycznego jest zatem bieżąca informowanie klientów o zmianach zachodzących w środowisku biznesowym.

PRZEMYSŁAW KOMAR menedżer w Rohlig Suus Logistics

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Red. Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu