Eksport żywności przegrywa z importem

WIS
opublikowano: 05-01-2009, 00:00

Jeśli trend się nie zmieni, Polska nie stanie się spichlerzem Europy. Nasz bilans w handlu żywnością pogarsza się.

Jeśli trend się nie zmieni, Polska nie stanie się spichlerzem Europy. Nasz bilans w handlu żywnością pogarsza się.

Po trwającej trzy lata hossie eksportowej, związanej z wejściem Polski do UE, nasi producenci żywności zaczynają coraz mocniej odczuwać presję ze strony unijnych konkurentów. Takie wnioski płyną z najnowszych danych o handlu zagranicznym artykułami rolno-spożywczymi, opublikowanych przez Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

Okazuje się, że w pierwszych trzech kwartałach 2008 r. import żywności do Polski wzrósł aż o 25 proc., do 7,2 mld EUR, podczas gdy nasz eksport — tylko o 14 proc., do 8,4 mld EUR. W efekcie nasz dodatni bilans w handlu zagranicznym żywnością zmniejszył się z 1,6 do 1,2 mld EUR.

Eksperci podkreślają, że w pierwszej połowie roku na wzrost importu żywności wpłynęło m.in. umocnienie złotego. W lipcu złoty zaczął jednak mocno tracić na wartości, co wcale nie zahamowało wielu niekorzystnych trendów w wymianie z zagranicą. Na przykład w trzecim kwartale, mimo osłabienia złotego, o jedną szóstą zmniejszył się nasz eksport wyrobów mleczarskich (w porównaniu z 2007 r.).

Przedstawiciele firm tłumaczą, że sukces w eksporcie zależy od dużo większej liczby czynników niż tylko kurs walut.

— Koszty produkcji w UE są wyższe niż w wielu regionach świata. Trudno więc z sukcesem eksportować poza Unię, zwłaszcza po odejściu od dotowania takiego eksportu — mówi Kazimierz Łoś, prezes Lacpolu.

W innych branżach jest podobnie. Na przykład producenci słodyczy twierdzą, że mogliby zwiększyć eksport i konkurencyjność, gdyby nie wysoka cena cukru w UE. Ponadto w Polsce VAT na wyroby cukiernicze jest dużo wyższy niż w większości krajów ościennych. Widać więc, że duże znaczenie dla rozwoju eksportu mają nie tyle same firmy i kurs walut, ale także systemowe rozwiązania stosowane przez władze unijne oraz polskie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu