Eksporterzy powinni już zabezpieczać swoje wpływy

Mariusz Potaczała
opublikowano: 06-02-2006, 00:00

Miniony tydzień przyniósł stabilizację notowań pary EUR/PLN w bardzo wąskim paśmie wahań. Kurs euro poruszał się pomiędzy 3,8050 a 3,8450 zł. Dużo większe wahania złoty zanotował wobec dolara. Notowania amerykańskiej waluty przetestowały na początku tygodnia poziom 3,13 zł wobec 3,20 zł pod koniec tygodnia.

Kluczowym wydarzeniem ostatnich dni było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i decyzja obniżająca poziom stóp procentowych o 25 pkt bazowych. Decyzja ta była zgodna z naszymi oczekiwaniami i nie spowodowała większych zmian na rynku walutowym. Powodem pierwszej w tym roku obniżki stóp procentowych była projekcja inflacyjna, wskazująca dalszy spadek presji inflacyjnej. To jeden z najważniejszych argumentów banku centralnego przy podejmowaniu decyzji dotyczących stóp procentowych. Jednocześnie władze monetarne zwróciły uwagę na dalsze ryzyko wzrostu cen ropy na światowych rynkach, co może spowodować powrót presji cenowej.

Scena polityczna dostarczyła inwestorom również bardzo dużo wrażeń. W drugiej połowie tygodnia politycy Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony oraz Ligi Polskich Rodzin podpisali porozumienie, które ma zapewnić rządowi Kazimierza Marcinkiewicza większościowe poparcie w parlamencie. Większość obserwatorów politycznego życia zastanawia się nad tym, jak długo może przetrwać tego rodzaju koalicja. Z deklaracji samych polityków wynika, iż podpisane porozumienie zostało zawarte na rok.

W tym tygodniu notowania złotego w dużej mierze będą uzależnione od notowań EUR/USD na rynku zagranicznym. Większość inwestorów coraz mniej przygląda się sytuacji politycznej, która wydaje się stabilna, a coraz bardziej zwraca uwagę w kierunku sytuacji makroekonomicznej oraz dalszych decyzji władz monetarnych w sprawie stóp procentowych. Z wypowiedzi przedstawicieli rady wynika, że istnieją szanse na kolejne redukcje stóp procentowych w tym roku.

Obecne poziomy kursu dolara i euro należy wykorzystać do zabezpieczenia wpływów eksportowych w średnim terminie. Kluczowym poziomem oporu dla notowań EUR/PLN pozostają poziomy w okolicy 3,85. Z kolei wpływy w dolarze amerykańskim należy zabezpieczać w okolicy kursu USD/PLN 3,20. Importerzy w dalszym ciągu powinni wykorzystywać pojedyncze wzrosty wartości złotego do zabezpieczania pozycji w krótkim terminie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Eksporterzy powinni już zabezpieczać swoje wpływy