Eksporterzy przecenili tokijski Nikkei, wsparli seulski Kospi

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 02-05-2005, 08:09

Największe giełdy Azji zakończyły poniedziałkowe notowania mieszanie. Wzrosty zdominowały parkiet w Seulu, spadki odnotowano w Tokio. Niektóre rynki, jak w Hongkongu i na Tajwanie były zamknięte z powodu świąt państwowych.

Największe giełdy Azji zakończyły poniedziałkowe notowania mieszanie. Wzrosty zdominowały parkiet w Seulu, spadki odnotowano w Tokio. Niektóre rynki, jak w Hongkongu i na Tajwanie były zamknięte z powodu świąt państwowych.

Tam gdzie przewagę mieli sprzedający przecena napędzana była przez walory eksporterów. To zasługa ubiegłotygodniowej informacji o znacznie niższym od oczekiwanego wzroście amerykańskiej gospodarki. A jest to dla wielu firm z Dalekiego Wschodu największy oprócz krajowego rynek zbytu. Tak między innymi było w przypadku Fuji Photo Film, który w ubiegłym roku uplasował w USA około 20 proc. swojej sprzedaży. Cena akcji zniżkowała o 1,2 proc. O połowę mniej straciły akcje Hondy, trzeciego w Japonii koncernu samochodowego.

Na seulskim parkiecie wzrosty indeksów stymulowane były przez koncern Hyundai Heavy Industries. Firma wygrała warty 619 mln dolarów kontrakt na roboty budowlane w Nigerii.

W Tokio przez cały dzień wśród składowych indeksu Topix dobrze radziły sobie papiery Matsushita Electric. Jeden z największych na świecie producentów elektroniki użytkowej zyskał blisko 2 proc. kiedy zadeklarował że jego prognoza zysku zostanie zrealizowana w 200 proc. (1 mld USD).

Niemal 3 proc. podrożały akcje Misiu Fudosan, firmy deweloperskiej. Spółka poinformowała, że w IV kwartale wreszcie wyszła na plus. W powrocie na ścieżkę zyskowności pomogły wyższe wpływu z wynajmu biur.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane