Eksporterzy przewodzili spadkom na azjatyckich giełdach

opublikowano: 25-04-2007, 08:00

Giełdy na Dalekim Wschodzie traciły w środę na  wartości. Przecenę wywołały obawy o stan amerykańskiej gospodarki, które ożyły po prezentacji danych z tamtejszego rynku nieruchomości i po kolejnym spadku wskaźnika zaufania konsumentów w USA. Spekulacje te z miejsca przełożyły się na  wyceny papierów czołowych azjatyckich eksporterów silnie uzależnionych od  kondycji amerykańskiego rynku.

W Tokio, gdzie korekta sięgała momentami ponad 1 proc. w przypadku indeksu Nikkei, stawce przecenianych spółek przewodziły papiery Toyota Motor. Potentatowi sektora motoryzacyjnego nie pomogła nawet informacja, że po raz pierwszy w historii spółka w pierwszym kwartale wyprzedziła pod względem liczby sprzedanych pojazdów dotychczasowego lidera, amerykański koncern General Motors.

Najmocniej od 25 lipca minionego roku spadał kurs akcji Nissana, trzeciego co do wielkości japońskiego producenta aut. Przewaga podaży na tym walorze to wynik spekulacji, że zysk kwartalny spółki prawdopodobnie zmniejszył się aż o 33 proc.

Cieszyć się natomiast mogli posiadacze akcji Canona, największego na świecie producenta aparatów i kamer cyfrowych. Wynik netto giganta wzrósł w pierwszych trzech miesiącach tego roku o 21 proc.

Z rekordowego poziomu osuwał się indeks parkietu w Seulu. Południowokoreańska gospodarka w okresie styczeń-marzec bieżącego roku wzrosła o 0,9 proc. co jest wartością zgodną z prognozami ekonomistów.

Na tamtejszym parkiecie korekta dosięgła papiery największego koreańskiego eksportera, Samsung Electronics. Zadowoleni mogli być jednak udziałowcy KT&G, lidera sektora tytoniowego. Zysk spółki przebił oczekiwania specjalistów, a dodatkowo, poinformowała ona o planowanym programie buy back, który objąć ma 4 mln akcji.
WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Eksporterzy przewodzili spadkom na azjatyckich giełdach