Eksporterzy przewodzili spadkom w Azji

opublikowano: 08-01-2007, 08:18

Większość najważniejszych parkietów na Dalekim Wschodzie kontynuowała w poniedziałek spadkowy trend, zniżkując czwartą sesję z rzędu.

Większość najważniejszych parkietów na Dalekim Wschodzie kontynuowała w poniedziałek spadkowy trend, zniżkując czwartą sesję z rzędu. Z uwagi na święto nie pracowała giełda w Tokio.

Spadki w Azji wymuszone tym razem zostały piątkowym raportem z amerykańskiego rynku pracy. Jego wydźwięk zdaje się być jednoznaczny – nie ma co liczyć na szybką obniżkę stóp procentowych w największej światowej gospodarce, głównym rynku zbytu dla azjatyckich eksporterów. Spadki pogłębiały też pesymistyczne prognozy Motoroli.

Na cenzurowanym znalazły się walory Samunga, drugiego co do wielkości na świecie producenta półprzewodników i największego eksportera w Południowej Korei. Równie silna przecena stała się udziałem Venture, największego producenta elektroniki użytkowej w Singapurze. Pod presją podaży na Tajwanie znalazły się z kolei papiery Hon Hai, lidera sektora elektronicznego oraz Taiwan Semiconductor Manufacturing, potentata sektora chipów.

Dużą wymianę papierów, choć przy spadających cenach odnotowano w sektorze instytucji finansowych. Spore straty ponieśli posiadacze akcji Bank of China, China Construction oraz China Merchant Bank.

Widoczne stało się schłodzenie sentymentu wobec spółek wydobywczych. Na wartości tracili najwięksi giganci wśród spółek górniczych z BHP Billiton, Rio Tinto i Jiangxi Copper na czele.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane