Eksporterzy żywności tracą miliardy na rosyjskim embargu

Z uwagi na wprowadzone embargo na żywność, spadła wartość eksportu tego typu produktów do Rosji, donosi agencja TASS.

W 2015 r. Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Kanada, Norwegia i Australia z powodu zakazu sprzedaży zmniejszyły wartość swojego eksportu żywności do Rosji o około 8,6 mld USD, wynika z danych zaprezentowanych przez służby prasowe rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego.

Żywność, sklep Metro Cash & Carry w Moskwie
Zobacz więcej

Żywność, sklep Metro Cash & Carry w Moskwie

Bloomberg

Analiza importowanych towarów, których import do Rosji został zakazany w 2015 r. pokazał widoczny spadek dostaw z wymienionych wcześniej krajów w stosunku do 2013 r. aż o 96,5 proc. (w ujęciu wartościowym to kwota rzędu 8,6 mld USD), zaś w ujęciu wolumenowym o 98,9 proc. (4,3 mln ton) – napisano w oświadczeniu.

Podobna sytuacja odnotowana została w okresie styczeń-maj 2016 r. w porównaniu do analogicznego okresu 2013 r. (przed wprowadzeniem embarga), kiedy to import zakazanych produktów zmniejszył się o 96,6 proc. (3,5 mld USD).

Rosyjski import z Albanii, Czarnogóry, Islandii i Liechtensteinu, który został ograniczony od sierpnia 2015 r. zmniejszył się w ujęciu rocznym o 85,8 proc. (91,3 mln USD) w okresie sierpień-grudzień 2015 r. 

Tymczasem jak agencja IAR powołując się na „Rossijskaja Gazieta”, Rosja rozważa częściowe zniesienie embarga na produkty spożywcze. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Rolnictwa i obejmować ma towary, które wykorzystuje się w produktach przeznaczonych dla dzieci. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Eksporterzy żywności tracą miliardy na rosyjskim embargu