El-Erian: dzienne zmiany DJIA o 1000 pkt. to „nowa rzeczywistość”

opublikowano: 31-12-2018, 12:44

Fed zdaje sobie sprawę, że nie może „zostawić na autopilocie” swojego kluczowego instrumentu, czyli stopy funduszy federalnej oraz że powinien lepiej komunikować się z rynkiem w sprawie podejmowanych decyzji, uważa Mohamed El-Erian, główny doradca ekonomiczny Allianz SE, były szef Pimco.

- Nawet Fed zrozumiał, że musi się lepiej komunikować – powiedział El-Erian w telewizji Fox. – Musi pokazać, że jest bardziej czuły na to co dzieje się na rynkach i poza nimi – dodał.

Jego zdaniem, obawy recesji w USA są przesadzone, bo największa na świecie gospodarka będzie rosła w tempie 2,5-3,0 proc. jeśli nie dojdzie do „dużych błędów w polityce”.

El-Erian przyznał, że częsta krytyka polityki Fed przez prezydenta Donalda Trumpa jest „z pewnością niezwykła”.

- Myślę jednak, że prezydent ma rację mówiąc: popatrzcie także co dzieje się poza wąsko rozumianą krajową gospodarką – powiedział El-Erian.

Amerykańskie rynki akcji zmierzają do zakończenia grudnia najgorszym wynikiem w historii i słabym wynikiem w całym roku. El-Erian uważa, że do wzrostu zmienności i pogorszenia nastrojów przyczyniają się zawirowania w polityce USA, m.in. częściowe zamknięcie rządu. Większe znaczenie może mieć jednak wzrost niepewności co do globalnej gospodarki, szczególnie Chin i Europy, uważa.

El-Erian zwraca uwagę, że kiedy Fed i Europejski Bank Centralny zmniejszają płynność, „nie chodzi już o to aby kupować na każdym spadku, ale aby sprzedawać przy każdym wzroście”. 

- Wiele się dzieje, a do tego wzmacniane jest to przez handel komputerowy – powiedział El-Erian. 

Jego zdaniem, możliwość zmian średniej Dow Jones o 1000 pkt. w ciągu jednego dnia jest „nową rzeczywistością, przynajmniej przez pewien czas.

- Myślę o tym jako o normalizacji. To nie wydaje się dobre w perspektywie krótkoterminowej, ale jest OK w dłuższym terminie – powiedział El-Erian.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, newsmax.com

Polecane