Czytasz dzięki

El-Erian: Fed prawdopodobnie obniży stopy jeszcze w tym roku

opublikowano: 03-10-2019, 07:04

Mohamed El-Erian, główny doradca ekonomiczny Allianza spodziewa się jeszcze jednej obniżki stóp w USA w tym roku, ale jego zdaniem nie będzie ona miała dużego wpływu na amerykańską gospodarkę.

- Przypuszczam, że obetną stopy, bo ryzyko nie zrobienia tego jest zbyt wysokie, ale nie powinniśmy oczekiwać iż będzie to miało istotne znaczenie dla perspektyw gospodarki – powiedział El-Erian w CNBC.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Rynek szacuje prawdopodobieństwo cięcia stóp w USA o 25 pkt. bazowych w październiku na 77 proc. Byłaby to trzecia obniżka w tym roku, po dokonanych w lipcu i wrześniu. W ubiegłym miesiącu Fed obniżył główną stopę o 25 pkt. bazowych do 1,75-2,0 proc.

El-Erian, który w przeszłości kierował gigantem rynku obligacji, PIMCO, podkreśla, że najważniejsze nie jest obecnie to, czy Fed oraz inne banki centralnego prowadzą „przyjazną” politykę monetarną w sytuacji globalnego spowolnienia.

- Pytaniem jest, czy mogą być nadal skuteczne – powiedział ekonomista. – Już teraz, w przypadku Europejskiego Banku Centralnego, moim zdaniem, nie tylko stały się nieskuteczne, ale w rzeczywistości szkodzą gospodarce – dodał.

EBC niedawno obniżył główną stopę do minus 0,5 proc. i wznowił program zakupu aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane