El-Erian: Fed zmienił postawę „nadmiernie jastrzębią” na „nadmiernie gołębią”

opublikowano: 12-04-2019, 13:45

Tak mocna zmiana postawy Fed nie zaszkodzi mono gospodarce USA, ale przyczyni się do większej zmienności na globalnych rynkach finansowych, uważa Mohamed El-Erian, główny doradca ekonomiczny Allianz.

- Myślę, że poszli trochę za daleko – powiedział w CNBC El-Erian, który w przeszłości kierował Pimco, gigantem rynku obligacji. – W czwartym kwartale z pewnością byli zbyt jastrzębi. A teraz stali się zbyt gołębi – dodał.

Mohamed El-Erian
Zobacz więcej

Mohamed El-Erian Bloomberg

W grudniu Fed podwyższył stopę o 25 pkt. bazowych czwarty raz w 2018 roku i dziewiąty od rozpoczęcia normalizacji jej wysokości pod koniec 2015 roku. W ubiegłym miesiącu bank centralny USA zasygnalizował, że wstrzymuje podwyżki stóp przynajmniej do końca tego roku.

El-Erian ocenia, że gospodarka USA „wciąż jest w dobrym miejscu”. Dlatego jest dla niego zaskakujące, że Fed oddaje inicjatywę do końca roku. Ekonomista uważa, że PKB USA może wzrosnąć w tym roku o 2,5-3,0 proc. W ubiegłym wzrosła o 2,9 proc.

El-Erian przyznał, że choć tempo wzrostu gospodarki USA raczej się nie zmieni, to perspektywy innych dużych gospodarek są gorsze. Uważa, że Europa „miałaby szczęście” gdyby osiągnęła wzrost 1 proc. w tym roku. Niepewne są także perspektywy gospodarki Chin.

- Główny temat, dla mnie, w tym roku, to nie zsynchronizowane spowolnienie, które sugerowałoby, że kraje pożerałyby się wzajemnie i całość zaczęłaby się staczać w gwałtowny sposób -  powiedział El-Erian. – Głównym tematem jest zróżnicowanie – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu