El-Erian: spadki rynków akcji nie zahamują podwyżek stóp

opublikowano: 11-10-2018, 06:57

Fed nie przerwie normalizacji stóp procentowych z powodu spadków na rynkach akcji, powiedział Mohamed El-Erian, niegdyś szef PIMCO, obecnie doradca ekonomiczny Allianza.

W środę doszło do dużej przeceny na amerykańskich rynkach akcji. Wyraźnego impulsu nie było, a wśród powodów wymieniano m.in. rosnące przekonanie o dalszym wzroście stóp procentowych w USA.

Mohamed El-Erian (fot. Bloomberg)
Mohamed El-Erian (fot. Bloomberg)
None
None

- Nie sądzę, aby to zmieniło działania Fed i myślę, że musimy przywyknąć do opierania się na fundamentach gospodarczych, a nie wsparciu banku centralnego – powiedział El-Erian w CNBC. – To nie jest łatwe przejście. Będzie duża zmienność, ale w dłuższej perspektywie to lepsze dla zdrowia i krzepkości rynków – doda.

Amerykański ekonomista porównał odejście od rynku „kierującego się płynnością” do opartego na fundamentach gospodarczych do „zmiany silników w trakcie lotu na dużej wysokości”. 

- Nie jest dla mnie zaskoczeniem to, co widzimy – powiedział. – Pytaniem jest, dlaczego czekaliśmy na to tak długo – dodał.

El-Erian nie spodziewa się długiej przeceny akcji. Jako powód podaje doskonały stan amerykańskiej gospodarki.

- Mamy trzy krajowe silniki rozpędzone w tym samym czasie – powiedział, wskazując na wydatki fiskalne, dochody gospodarstw domowych i inwestycje biznesu. - Przez najbliższe dwa lata perspektywy wzrost są dobre dla USA – podkreślił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane