El Turów zapowiada emisję w lutym

Agnieszka Berger
23-01-2001, 00:00

El Turów zapowiada emisję w lutym

Elektrownia Turów kończy uzgodnienia z bankami kredytującymi trzeci etap jej modernizacji. Do końca lutego spółka chce zamknąć emisję euroobligacji o wartości 250 mln USD (ponad 1 mld zł).

Zgoda instytucji finansowych była niezbędna do uruchomienia zapowiadanej już od ubiegłego roku emisji euroobligacji spółki. Gros uzyskanych z niej środków przedsiębiorstwo zamierza przeznaczyć na restrukturyzację zadłużenia związanego z pierwszym etapem modernizacji. Jego koszt wyniósł ponad 360 mln USD (prawie 1,5 mld zł).

Turów zapowiada rozpoczęcie road show na początku lutego i zamknięcie emisji pod koniec miesiąca. Według Jerzego Łaskawca, prezesa elektrowni, jednym z głównych powodów opóźnienia była niestabilna sytuacja na rynku obligacji.

— Na przełomie stycznia i lutego obligacje będzie sprzedawał polski rząd. Będzie to dla nas dobry benchmark, który ułatwi znalezienie chętnych na papiery Turowa — uważa Jerzy Łaskawiec.

Emisję zorganizują dwa banki — UBS Warburg i SSSB. Prezes nie ujawnia na razie dokładnych parametrów oferty. Wiadomo tylko, że nie będzie publiczna. Nieznany jest też termin wykupu obligacji. Według Jerzego Łaskawca, rozważany jest okres 7-10 lat, jednak rozstrzygający głos będą mieli inwestorzy, którzy wezmą udział w road show.

Nieoficjalnie mówi się, że za przesunięcie emisji papierów Turowa odpowiedzialny jest m.in. PBK, który w ostatniej chwili wycofał się z finansowania trzeciego etapu modernizacji. PBK miał pożyczyć elektrowni około 37 mln USD (ponad 150 mln zł). Ostatecznie brakującą kwotę pokryli pozostali kredytodawcy. Wśród nich są m.in. Pekao SA, PKO BP, BH, Raiffeisen Bank Polska, WBK, BIG BG, Bank Zachodni, LG Petrobank, BGK, BOŚ i niemiecko-polski MHB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / El Turów zapowiada emisję w lutym