Elana: Nie produkowaliśmy i nie handlowaliśmy toluenem

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-05-2005, 21:35

Zakłady Chemiczne Elana w Toruniu nie produkowały toluenu, a w dostępnej dokumentacji nie ma śladów jakichkolwiek operacji dotyczących rozprowadzania tego środka -poinformował we wtorek PAP Zbigniew Przesmycki, prezes Elany. To reakcja na zeznania Danuty G. przed sejmową komisją śledczą ds.

Zakłady Chemiczne Elana w Toruniu nie produkowały toluenu, a w dostępnej dokumentacji nie ma śladów jakichkolwiek operacji dotyczących rozprowadzania tego środka -poinformował we wtorek PAP Zbigniew Przesmycki, prezes Elany. To reakcja na zeznania Danuty G. przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen, która oświadczyła, że toruńska spółka pełniła niezwykle ważną rolę w strukturze tzw. mafii paliwowej.

    Spółka chce też walczyć o swoje dobre imię i przypomina członkom komisji, że nadużywanie nazwy Elana bez sprecyzowania "o jaką Elanę chodzi", jest niesłuszne.

    "Koniec lat 90-tych to była +inna+ Elana, zarządzana przez NFI. Obecni właściciele przejęli spółkę dopiero w 2001 roku i trzeba o tym pamiętać" - mówi Przesmycki.

    Oświadczenie G. stało się powodem wykluczenia z obrad komisji posła Andrzeja Celińskiego. Celiński był bowiem pod koniec lat 90-tych wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Elany. "To prawda, z danych do jakich dotarliśmy wynika, że piastował to stanowisko przez 9 miesięcy" - potwierdził Przesmycki.

    Prezes Elany dodał, że z dokumentacji firmy wynika, iż ani nie produkowała, ani nie handlowała ona toluenem, który miał być wykorzystywany do działań mafii paliwowej. "Już gdy zeznawał pan Czyżewski (partner biznesowy G.), zarządziłem kontrolę w dokumentacji. Nie ma tam nic, co potwierdzałoby handlowanie toluenem, o produkcji nie wspominając, bo to jest u nas technologicznie niemożliwe" - powiedział.

    Kontrola zbadała znajdującą się w firmie dokumentację z ostatnich kilku lat, w tym dostępne dokumenty z czasów zarządzania firmą przez NFI. "Być może to nie firma, ale jacyś konkretni ludzie pod jej szyldem coś sprzedawali. W każdym razie obecne władze i właściciele nie mają z tamtymi wydarzeniami nic wspólnego" - mówi Przesmycki.

    W czasie wtorkowych zeznań G. stwierdziła, że toruńska firma dostarczała pod koniec lat 90-tych, z ogromnym zyskiem, substancje chemiczne pozwalające wprowadzić do obrotu handlowego podrabiane paliwo płynne. Jego zastosowanie prowadziło do niszczenia silników samochodowych. Prezesem Elany był wówczas Stanisław Mańka, były dyrektor handlowy Petrochemii Płock.

    Od stycznia 2001 Elaną rządzi Roman Karkosik, inwestor giełdowy, któremu w ubiegłym tygodniu tygodnik "Wprost" przyznał 5. miejsce na liście najbogatszych Polaków. Od 2004 roku jedynym akcjonariuszem są należące do Karkosika Zakłady Chemiczne i Tworzyw Sztucznych Boryszew SA, a Elana działa pod nazwą Boryszew Spółka Akcyjna Oddział Elana w Toruniu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane