Elastyczne warunki pracy zwiększają produktywność

PK
opublikowano: 25-09-2016, 22:00

Przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na smart working, w którym liczą się efekty pracy, a nie liczba godzin spędzonych za biurkiem.

Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy są otwarci na wprowadzenie tzw. smart workingu, czyli modelu zarządzania, w którym główny nacisk kładzie się na efekty pracy, a nie liczbę godzin spędzonych za biurkiem. Taki wniosek płynie z pierwszej części badania prowadzonego przez Mikomax Smart Office i ABSL. Za wdrożeniem takiego systemu pracy opowiada się szczególnie kadra menedżerska, czyli osoby mające realny wpływ na organizację pracy w firmie. Ponadto respondenci wskazali dużą gotowość do wprowadzenia smart workingu we wszystkich czterech obszarach analizowanych w ankiecie: polityce wewnętrznej firmy, przywództwie, technologii oraz aranżacji przestrzeni biurowej.

ODEJDŹ OD BIURKA: — Aby pracować efektywnie, nie musimy, a czasem nawet nie powinniśmy spędzać wielu godzin przy jednym stanowisku pracy — mówi Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. handlu i marketingu z Mikomax Smart Office.
ARC

Ważne są efekty

— Smart working bazuje na założeniu, że ważne są efekty, jakie przynosi nasza praca, i to one, a nie liczba godzin spędzonych przy biurku, powinny być miernikiem efektywności. Pociąga to za sobą większą elastyczność, jeśli chodzi o godziny i miejsce wykonywania obowiązków. Aby pracować efektywnie, nie musimy, a czasem nawet nie powinniśmy spędzać wielu godzin przy jednym stanowisku pracy. W niektórych sytuacjach naszą kreatywność lepiej pobudzi wygodna sofa w strefie relaksu, szybkie spotkanie na stojąco lub wykonanie zleconych obowiązków w zupełnie innym miejscu, poza firmą. Jednak taki model pracy wymaga zaufania wobec pracowników i zapewnienia im większej swobody w organizowaniu swojego czasu poświęcanego na realizację zadań — komentuje Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. handlu i marketingu oraz członek zarządu Mikomax Smart Office. Jeśli chodzi o powody wprowadzenia elastycznego modelu pracy, najwyższą ocenę w badaniu otrzymała możliwość przyciągnięcia najlepszych kandydatów. Inne istotne korzyści smart workingu to lepsza organizacja i efektywność pracy, redukcja absencji i zmniejszenie ilości podróży służbowych. Jednak przed wprowadzeniem zmian w organizacji pracy warto najpierw zbadać sytuacje wyjściową w przedsiębiorstwie. — Analiza pozwala na prawidłowe rozpoznanie potrzeb danej firmy — i dzięki temu stworzenie rozwiązań dopasowanych do jej specyfiki. Ważne, by tworząc taką diagnozę, nie koncentrować się wyłącznie na aspektach związanych z infrastrukturą czy kwestiami formalnymi. Równie ważny jest czynnik ludzki — i to na każdym poziomie organizacji. Wdrożenie smart workingu nie będzie bowiem możliwe bez współpracy między zespołem a kadrą zarządzającą — tłumaczy Arianna Visentini, prezes Variazioni.

Inwestuj w IT

Uczestnicy projektu wysoko oceniają infrastrukturę technologiczną, umożliwiającą bardziej elastyczny model pracy i komunikację online.

— Inwestycje w infrastrukturę IT związaną z komunikacją są absolutnie niezbędne. Praca, którą wykonujemy, ma charakter coraz bardziej globalny i nie ogranicza jej fizyczne umiejscowienie biura. Inwestycje w IT szybko się zwrócą, ponieważ dzięki zdalnej pracy wiele projektów można wykonać szybciej, bez konieczności podróżowania — mówi Iwona Maslon z Client Innovation Center IBM.

Co istotne, firmy dostrzegają korzyści płynące zarówno z możliwości wykonywania zadań poza biurem, jak i elastycznych godziny, pracy — zdaniem pracodawców nie tylko nie zagrażają one produktywności, ale wręcz mogą jej sprzyjać. Ponadto nie przykładają oni aż tak dużej roli do miejsca wykonywania obowiązków. Okazuje się, że ważniejsze niż przypisane im biurko jest dopasowanie przestrzeni do charakteru realizowanych zadań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PK

Polecane