Elbląg inwestuje w mosty zwodzone

Anna Pronińska
opublikowano: 22-09-2009, 00:00

Przedsiębiorcy mają kolejną szansę na ciekawe zamówienie ze strony miasta. Do wzięcia jest 37 mln zł.

Przedsiębiorcy mają kolejną szansę na ciekawe zamówienie ze strony miasta. Do wzięcia jest 37 mln zł.

Po ogłoszeniu przetargów na odbudowę staromiejskiego ratusza oraz na przeniesienie zabytkowego obiektu (tzw. czerwonego domku) na elbląską Wyspę Spichrzów władze Elbląga (woj. warmińsko-mazurskie) postanowiły również zainwestować w port morski. To kolejna współfinansowana z pieniędzy unijnych znacząca inwestycja w tym 130-tysięcznym mieście. Tym razem Unia wyłoży 29 mln zł. Resztę dopłaci miasto. Wartość prac budowlanych opiewa na 37 mln zł netto. Ucieszą się z nich zarówno turyści (zamiana dotychczasowych kładek dla pieszych na mosty zwodzone), jak i armatorzy.

— Dzięki przebudowie dwóch kładek pieszych stałych na mosty zwodzone będzie udostępniona dla większych jednostek pływających droga wodna prowadząca z Zalewu Wiślanego w kierunku jeziora Drużno i pochylni na Kanale Elbląskim — mówi Teresa Malentowicz, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego.

W planach jest przebudowa wschodniego nabrzeża rzeki Elbląg o długości około 220 m, zlokalizowanego na Starym Mieście przy Bulwarze Zygmunta Augusta.

— To oferta dla firm budowlanych specjalizujących się w hydrotechnice i budowie mostów — dodaje Teresa Malentowicz.

To niejedyna inwestycja w Elblągu. Na rozstrzygnięcie innego przetargu czekają firmy, które przyniosłyby zabytkowy obiekt z centrum miasta do lewobrzeżnej dzielnicy Elbląga. Zwycięzca ma być znany w połowie października. Najniższa złożona oferta opiewała na 4,8 mln zł.

Poza tym w mieście ma ruszyć długo oczekiwana odbudowa ratusza staromiejskiego. Wartość inwestycji to 14,47 mln zł. Zlecenie zdobył giełdowy Mostostal Warszawa. Przetarg nie został oprotestowany.

— Mimo to nie otrzymaliśmy formalnego zaproszenia do podpisania umowy — mówi Agnieszka Kuźma-Filipek, rzeczniczka Mostostalu Warszawa.

W budynku mają powstać sala koncertowa i pomieszczenia konferencyjne. Będzie się w nim mieścić również punkt informacji turystycznej.

Anna Pronińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu