Elbląg zaprasza na Wyspę Spichrzów

  • Anna Pronińska
opublikowano: 04-01-2012, 00:00

Miasto chce zagospodarować kilka ha wyspy. W grę wchodzi PPP.

Przepołowiona łódź podwodna lub lokomotywa albo atrakcje kojarzące się z Wikingami — taką wizję zagospodarowania liczącej kilka hektarów Wyspy Spichrzów snują elbląscy urzędnicy. Dla miasta — ma to być turystyczny magnes, dla prywatnego partnera — możliwość zarobku. Stąd opcją jest wykorzystanie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

— Przychodzą do nas inwestorzy i zaczynają rozmowy od kasyna lub galerii handlowej. Tymczasem w mieście na różnym etapie prac są już trzy inwestycje w centra handlowe, więc rynek będzie nasycony. Dopuszczamy jednak możliwość stworzenia niewielkiej powierzchni handlowej na wyspie.Można też postawić mieszkania czy zbudować przystań — wylicza Adam Witek, wiceprezydent Elbląga.

Miasto liczy, że stanie się głównym przystankiem na turystycznej mapie Żuław. Dziś Elbląg odwiedzają głównie Niemcy, Rosjanie i Anglicy — zazwyczaj w drodze do Trójmiasta. A to właśnie w Gdańsku w ubiegłym roku fiaskiem zakończył się podobny projekt. Miasto zamierzało zagospodarować północny cypel Wyspy Spichrzów, a na partnerawybrało giełdowy Polnord.

Spółka zakończyła negocjacje z ratuszem bez powodzenia. Dla elbląskiej Wyspy Spichrzów nie ma jeszcze planu zagospodarowania. Samorządowcy twierdzą, że to dobra sytuacja dla potencjalnego inwestora, bo urzędnicy będą mogli uchwalić plan pod konkretny projekt.

— Jesteśmy otwarci na propozycje inwestorów. Nie chcemy narzucać im wizji — zapewnia Adam Witek. Zagospodarowanie wyspy to drugi pomysł elbląskich urzędników na wykorzystanie formuły PPP. Pierwszy dotyczy budowy aquaparku. Miasto ma trzy warianty inwestycji wartej — w zależności od wariantu — od 54 mln zł do 94 mln zł. Włodarze Elbląga liczą, że jeszcze w tym roku ogłoszą przetarg na wyłonienie partnera prywatnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu