Elektrim: bez pakietu socjalnego raczej nie będzie kupna G-8

Michał Kobosko
02-12-2001, 16:03

Elektrim nie zdołał uzgodnić pakietu socjalnego w terminie przyznanej mu wyłączności na zakup do 25 proc. akcji grupy dystrybutorów energetycznych G-8, podał w sobotę Reuter cytując rzeczniczkę prasową warszawskiego holdingu. Wcześniej w wywiadzie dla "PB" Wiesław Kaczmarek, minister skarbu, zarzucił związkowcom G-8 stawianie niebotycznych żądań płacowych i socjalnych.

- Do godziny 24.00 w piątek mieliśmy wyłączność na G-8. Nie uzgodniliśmy pakietu socjalnego. Różniliśmy się w wielu punktach. Inwestor El-Dystrybucja nie mógł się zgodzić na warunki proponowane przez związki. Dalszy los przetargu zależy od decyzji ministra Kaczmarka - powiedziała Reuterowi Ewa Bojar, rzecznik prasowy Elektrimu.

Z niepotwierdzonych informacji wynikało, że pakiet w wersji, której nie chcieli zaakceptować związkowcy, przewidywał trzyletnie gwarancje zatrudnienia, 7-proc. podwyżkę płac uwarunkowaną wypracowaniem zysku przez spółki, brak premii prywatyzacyjnej oraz odkup akcji pracowniczych po cenie znacznie niższej od uzgodnionej z MSP.

— Osoby, które biorą udział w negocjacjach z ramienia inwestorów, straszą nas, że minister skłania się ku takiemu rozwiązaniu. Twierdzą, że proponowana przez nich wersja pakietu została zaakceptowana przez MSP, i że to dla nas ostatnia szansa. My natomiast liczymy, że jeśli nie dogadamy się z Elektrimem i Kulczykiem, resort skarbu zachowa się zgodnie z regułami i rozpocznie negocjacje z innymi inwestorami z krótkiej listy — mówił nam kilka dni temu jeden ze związkowców.

Co będzie dalej? Minister skarbu będzie musiał teraz zdecydować, czy sfinalizować tę prywatyzację bez porozumienia ze związkami, czy też rozpocząć rozmowy z firmami oczekującymi na krótkiej liście. W tej grupie, oprócz konsorcjum, są belgijski Electrabel, niemiecki E. ON i hiszpańska Iberdrola, która miała już „swoje pięć minut”, ale również nie skończyła negocjacji ze związkowcami.

Najmniej prawdopodobnym rozwiązaniem wydaje się kolejne przedłużenie wyłączności dla Elektrimu i Kulczyka. Jednak również tego nie można wykluczyć. Nieoficjalnie wiadomo, że ostatecznie uzgodniona z inwestorami cena zakupu 25 proc. akcji ośmiu spółek wzrosła do 512 mln USD.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) przedłużyło Elektrimowi do 30 listopada wyłączność w negocjacjach na zakup grupy G-8. Choć Wiesław Kaczmarek dał Elektrimowi więcej czasu na negocjacje ze związkami zawodowymi, wielokrotnie krytykował tę prywatyzację. Jego zdaniem bowiem lepszym rozwiązaniem byłaby wcześniejsza konsolidacja podmiotów wchodzących w skład grupy.

Wiesław Kaczmarek mówił też publicznie (m.in. w wywiadzie dla "PB"), że oczekiwania związkowców G-8 są zupełnie oderwane od rzeczywistości, a ich przyjęcie oznaczałoby mocny wzrost cen energii w najbliższych latach.

MK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Elektrim: bez pakietu socjalnego raczej nie będzie kupna G-8