Elektrim dokona roszad w spółkach internetowych

Mariusz Zielke
opublikowano: 30-11-2001, 00:00

Zajęty problemem zadłużenia Elektrim wciąż nie ma pomysłu, co zrobić ze spółkami internetowymi. Obiecuje jednak, że decyzje zapadną do końca roku.

We wtorek sąd zarejestrował podwyższenie kapitału zakładowego spółki CT Creative Team o ponad 10 mln zł . Podwyższenie kapitału można jednak nazwać zabiegiem księgowym, gdyż Elektrim zapłacił za akcje nie rezygnując z wierzytelności ze strony CT na taką kwotę. Jednocześnie podstawowy produkt spółki – serwis internetowy wapster.pl —przestał funkcjonować. Czy to oznacza, że spółka podzieli los dwóch innych internetowych podmiotów Elektrimu — Inter-Net Polska i Polish Phonesat — i ogłosi upadłość?

— Taka decyzja nie została podjęta. Spółka działa. Być może zmieni się nieco jej profil — odpowiada Ewa Bojar, rzecznik Elektrimu.

Holding nie zdecydował też o losach pozostałych spółek IT.

— Decyzje powinny zapaść do końca roku. W tej chwili jesteśmy zajęci sprawami restrukturyzacji zadłużenia — tłumaczy Ewa Bojar.

Na decyzję czekają przede wszystkim dwie e-spółki, w których Elektrim ma partnerów zewnętrznych — portal poland.com (25 proc. akcji ma giełdowy fundusz venture capital MCI) oraz eCenter założony wspólnie z Internet Investment Fund. W obie holding zainwestował ponad 45 mln zł. W przypadku portalu MCI już utworzył rezerwy na wypadek utraty wartości tych akcji. Fundusz tłumaczy też, że nie ma wpływu na decyzję odnośnie portalu, gdyż jest tylko mniejszościowym udziałowcem. Tymczasem zarząd poland.com próbuje znaleźć wyjście z sytuacji i przekonać do niego akcjonariuszy. Zarząd m.in. sam poszukuje inwestora (ani Elektrim, ani MCI nie chcą dalej dokładać do interesu), opracowuje plan funkcjonowania przy minimalnych kosztach. Zgromadzenia akcjonariuszy nie przyniosły jednak rezultatów i pat trwa. Na przeszkodzie w rozmowach z potencjalnymi inwestorami stają m.in. spore długi.

ECenter utrzymuje, że ma środki na działalność. Partner Elektrimu twierdzi natomiast, że ma kilku chętnych na wejście do firmy i odkupienie udziałów Elektrimu.

Innym problemem są firmy AGS New Media i Easy Net, które Elektrim kupił od holenderskiego Eastbridge za 38 mln USD.

Easy Net zajmuje się prowadzeniem sklepu internetowego empik.com. Działalność nie jest zbyt rentowna, o czym przekonał się m.in. Optimus (chce wyjść z eMarket). Na zakup tych firm Elektrim musiał się zdecydować z powodu procesu sądowego z Eastbridge i zastawu na akcjach Elektrimu Telekomunikacji. Gdyby nie porozumiał się z Holendrami, nie mógłby podpisać oczekiwanej przez inwestorów umowy z Vivendi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elektrim dokona roszad w spółkach internetowych