Elektrim ma dylemat z ofertą sprzedaży PTC

Marcin Goralewski
27-08-2003, 00:00

Elektrim może nie mieć nic do powiedzenia w sprawie sprzedaży Polskiej Telefonii Cyfrowej przez Elektrim Telekomunikację. To nie zaszkodziło hurraoptymizmowi na giełdzie.

Oferta wykupienia przez Deutsche Telekom (DT) 51 proc. udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej stanowi dla Elektrimu nie lada problem.

— Przede wszystkim musimy porozmawiać na ten temat z obligatariuszami. Na razie trudno oceniać tę ofertę — mówi Piotr Nurowski, p.o. prezesa Elektrimu.

Spółka winna jest wierzycielom około 500 mln EUR. Być może zaproponuje obligatariuszom redukcję długu i jego spłatę już teraz, a nie — jak wcześniej wynegocjowano — do końca 2005 r.

— Trudno komentować sytuację przed spotkaniem z zarządem spółki — mówi jeden z obligatariuszy.

Cały czas trwa też spór o łamanie przez Elektrim porozumienia w sprawie spłaty długu.

DT oferuje za PTC 1 mld EUR. Nieoficjalnie mówi się, że to za mało (nawet przy podziale 50/50), aby spłacić wierzycieli, więc Elektrim będzie chciał podbić cenę. Może się to okazać trudne, bo kontrolę nad Elektrimem Telekomunikacją (ET), do którego należą udziały w operatorze komórkowym, sprawuje francuski koncern medialny Vivendi. A wczoraj Vivendi poinformowało, że będzie rekomendować zarządowi ET przyjęcie propozycji Niemców.

— Ta oferta ma nasze poparcie. Zaproponujemy, by rada nadzorcza ET zaakceptowała ją — mówił Alain Delrieu, rzecznik Vivendi.

Elektrim nie ma w tej sprawie zbyt wiele do powiedzenia. Kilka tygodni temu, spółka informowała, że podjęła proces arbitrażowy z Francuzami, który ma doprowadzić m.in. do powiększenia wpływów Elektrimu w zarządzie ET. Teraz spółka nie ma w nim przedstawiciela.

Nie wiadomo też, jak miałyby zostać podzielone pieniądze ze sprzedaży PTC.

— To zadanie numer dwa. Musimy porozmawiać z Vivendi. Spotkania odbędą się w ciągu najbliższych dni — dodaje szef Elektrimu.

Cały czas wraca także sprawa pierwokupu udziałów w PTC. Elektrim ma takie prawo, ale nie ma pieniędzy. Wcześniej zarząd kierowany przez Wojciecha Janczyka przygotował ofertę wykupu udziałów od Vivendi, gdy Francuzi negocjowali sprzedaż akcji Polsatowi. Finansowania miał dostarczyć jeden z funduszy inwestycyjnych. Czy teraz spółka powróci do tych rozważań?

Inwestorzy giełdowi z entuzjazmem przyjęli wiadomość o ofercie DT. Akcje Elektrimu podrożały o 25 proc. i kosztowały 3,37 zł za sztukę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elektrim ma dylemat z ofertą sprzedaży PTC