Elektrim nie chce sprzedać akcji MW...

Marek Knitter
opublikowano: 13-02-2001, 00:00

Elektrim nie chce sprzedać akcji MW...

...mimo to wezwanie Acciony ma szansę powodzenia

Elektrim, największy akcjonariusz Mostostalu Warszawa, nie zdecydował się na sprzedaż jego akcji w wezwaniu ogłoszonym przez Accionę. Spółka uznała, że faktyczna wartość MW jest wyższa, niż sugeruje to cena zaproponowana przez hiszpańskiego inwestora. Zdaniem giełdowych analityków, ewentualna porażka wezwania wcale nie jest jednak przesądzona.

Elektrim, kontrolujący ponad 28 proc. głosów na WZA Mostostalu Warszawa, nie może porozumieć się z Accioną, hiszpańskim udziałowcem (24 proc. głosów) w sprawie sposobu przeprowadzenia restrukturyzacji MW. Jest to podstawowy powód, dla którego Acciona zdecydowała się na wezwanie do sprzedaży 2,5 mln walorów, by osiągnąć 49 proc. głosów na WZA warszawskiej spółki, oferując za jeden walor 14 zł.

Mimo negatywnej decyzji Elektrimu, władze Acciony wierzą w sukces wezwania.

Kwestia ceny

— Mamy nadzieję, że wezwanie zakończy się sukcesem i pozwoli nam na jak najszybsze przeprowadzenie restrukturyzacji firmy — uważa Paweł Gieryński, wiceprezes Acciona Polska.

Na mocy porozumienia, podpisanego w czerwcu 1999 roku, Elektrim miał zatrzymać posiadany pakiet akcji MW przez dwa lata. Termin umowy mija 14 czerwca 2001 roku. Jeśli wtedy Elektrim zdecyduje się na sprzedaż walorów, to prawo pierwokupu zachowuje Acciona, która może zakupić papiery po cenie rynkowej. Analitycy przewidywali, że właśnie cena będzie stanowić podstawowy argument w rozgrywkach między głównymi udziałowcami. Wyniki wezwania nie są jeszcze przesądzone

— Sytuacja nadal nie jest jasna. Do 8 marca, kiedy nastąpić ma zakończenie zapisów, może się jeszcze wiele wydarzyć między zwaśnionymi akcjonariuszami — mówi Rafał Jankowski, analityk CDM Pekao.

Wartość firmy na pewno nie będzie wzrastać, jeżeli główni udziałowcy nie dojdą do porozumienia w sprawie restrukturyzacji, która nawet jeszcze się nie zaczęła.

Zdecydują mali

Elektrim przez ponad sześć lat, od kiedy jest udziałowcem MW, nie przedstawił konkretnego planu przekształceń. Oczekiwanie na pozytywne wyniki prawdopodobnej restrukturyzacji przy obecnej strukturze akcjonariatu Mostostalu jest obarczone wysokim ryzykiem. Dlatego wielu drobnych inwestorów może zdecydować się na sprzedaż posiadanych przez siebie akcji.

— Wezwanie Acciony ma szansę na sukces, biorąc pod uwagę sytuację, jaka panuje w samej spółce, a także jej wyniki finansowe — uważa Stefan Knopik, doradca inwestycyjny BM BPH.

Przychody ze sprzedaży Mostostalu wyniosły w 2000 r. 452,34 mln zł. Wzrosła przy tym strata netto, która na koniec minionego roku zamknęła się kwotą 53,96 mln zł. W przypadku niepowodzenia wezwania analitycy sugerują jego powtórzenie, ale z nieco wyższą ceną — w przedziale 16-17 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elektrim nie chce sprzedać akcji MW...