Elektrim oferuje obligatariuszom spłatę 75 - 85 proc. długu

Paweł Kubisiak
opublikowano: 05-03-2002, 18:30

Elektrim przedstawił obligatariuszom nowe propozycje dotyczące warunków spłaty długu, w ramach proponowanego układu z wierzycielami – podała spółka w komunikacie.

Do kancelarii prawnej Bingham Dana LLP w Londynie, reprezentującej interesy znaczącej części obligatariuszy, zarząd spółki skierował we wtorek dwie nowe propozycje spłaty zadłużenia.

Wariant pierwszy, uwzględniający 25 proc. dyskonto, przewiduje spłatę 5 proc. długu w ciągu 30 dni od zatwierdzenia przez wierzyciela, a następnie 40 proc. do końca 2003 roku i 30 proc. do końca 2004 roku.

W drugim wariancie zaproponowano 15 proc. dyskonto. W terminie 30 dni od zaakceptowania propozycji Elektrim chce spłacić 5 proc. zadłużenia, do końca roku 2003 23 proc., a do końca 2004 roku 12 proc. Pozostała część ma być spłacona w trzech równych ratach po 11 proc. w latach 2005 – 2006.

Nowa propozycja jest znacznie bardziej atrakcyjna niż zaoferowane wcześniej warunki, które zdecydowanie odrzucili wierzyciele holdingu. Dotychczas Elektrim proponował w układzie 40 proc. redukcję długu oraz rozłożenie spłaty na 4 raty. Obligatariusze zapowiadali, że będą głosowali za odrzuceniem układu na tych warunkach i uprzedzali, że po odrzuceniu układu będą wnioskowali o wszczęcie postępowania upadłościowego Elektrimu. Posiadacze obligacji żądali pełnej spłaty wierzytelności plus odsetki oraz rekompensaty za opóźnienie w spłacie

Spółka zastrzega jednak, że przedstawione propozycje zostaną zrealizowane pod warunkiem sprzedaży niektórych aktywów spółki i/lub pozyskania finansowania zewnętrznego. Proponowany układ musi też być zaakceptowany przez zgromadzenie obligatariuszy.

Nowa oferta Elektrimu jest znacznie lepsza od proponowanych wczesnej rozwiązań, rosną więc szanse na zakończenie impasu, trwającego od grudnia minionego roku, gdy minął termin wykupu obligacji spółki. Jednak pierwsza reakcja posiadaczy obligacji nie była zbyt przychylna spółce. Przedstawiciel obligatariuszy, Jarek Golacik uważa, że propozycja jaką przedstawił Elektrim jest dla nich nie do zaakceptowania.

- To nie jest poważna oferta. Oczekujemy pełnej i szybkiej spłaty wierzytelności i rekompensaty za opóźnienie. Nie zgadzamy się na żadną redukcję długu - powiedział Reuterowi Golacik.

Spółka poinformowała również, że Law Debenture Trust Corporation (powiernik emisji obligacji wymiennych) zwołał 15 marca 2002 roku zgromadzenie obligatariuszy, którego celem byłoby, między innymi, ustosunkowanie się do przedstawionych propozycji.

Z kolei na 23 kwietnia warszawski sąd zwołał zgromadzenie wierzycieli Elektrimu. Na liście wierzycieli, którzy mogą brać udział w zgromadzeniach znalazły się 124 wierzytelności wobec spółki o wartości ponad 2,3 mild złotych. Oczekuje się, że na zgromadzeniu wierzyciele będą głosować nad przyjęciem propozycji spółki.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elektrim oferuje obligatariuszom spłatę 75 - 85 proc. długu