Elektrim: emisja i powrót na giełdę

opublikowano: 12-12-2018, 19:36

Akcjonariusze Elektrimu mają podjąć na walnym zgromadzeniu uchwały w sprawie ubiegania się o powrót do notowań i przeprowadzenia emisji akcji.

Wykluczony z notowań prawie dekadę temu dawny „cesarz spekulacji" na warszawskiej giełdzie zrobił krok w kierunku powrotu na parkiet. W środę wieczorem zarząd spółki, kontrolowanej przez Zygmunta Solorza i posiadającej w portfelu m.in. pakiety akcji w Cyfrowym Polsacie, ZE PAK oraz Porcie Praskim, zwołał na 7 stycznia nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy.

W jego porządku obrad pojawiły się punkty, dotyczące przeprowadzenia emisji akcji w drodze subskrypcji zamkniętej, a także ubiegania się o powrót do notowań, do czego spółka została zobowiązana uchwałą GPW przy okazji wyrzucenia jej z giełdy.


"Emisja zostanie dokonana w ramach subskrypcji zamkniętej w rozumieniu art. 431 § 2 pkt 2 KSH przeprowadzonej w drodze oferty publicznej w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Akcje będą przedmiotem dopuszczenia do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, na potrzeby którego zostanie sporządzony prospekt emisyjny. (...) Akcjonariuszom spółki, posiadającym akcje spółki na koniec dnia prawa poboru, będzie przysługiwało prawo poboru akcji nowej emisji" - głosi projekt uchwały.

W ramach nowej emisji do akcjonariuszy miałoby trafić maksymalnie 100 mln walorów. Przypomnijmy, że w tym roku akcjonariusze Elektrimu zajmowali się już jednym projektem w sprawie emisji, zgłoszonym przez głównego akcjonariusza. Przewidywał on również wyemitowanie maksymalnie 100 mln nowych walorów (obecnie kapitał dzieli się na 83,7 mln akcji), a pozyskane pieniądze miały pomóc w spłacie ewentualnych zobowiązań spółki, od której skarbówka domaga się ponad 1,3 mld zł zaległego podatku dochodowego za lata 2006 i 2011.

Uchwała w tej sprawie miała zostać podjęta na nadzwyczajnym walnym, zwołanym na żądanie porozumienia akcjonariuszy mniejszościowych, będącego w konflikcie z zarządem spółki i głównym akcjonariuszem. Ostatecznie odstąpiono jednak od głosowania nad nią.

Na walnym zgromadzeniu decydujący będzie głos Zygmunta Solorza – po dwóch ofertach odkupu akcji, złożonych w tym roku mniejszościowym akcjonariuszom (dawał w ich ramach 14 i 12,5 zł za walor), kontroluje on co najmniej 81,4 proc. kapitału spółki. Porozumienie Akcjonariuszy Elektrim, zrzeszające ponad pół tysiąca osób, na ostatnim walnym reprezentowało 4,9 proc. kapitału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu