Elektrim spłaca bankowe długi i zastawia akcje Mostostalu

Paweł Kubisiak
20-12-2001, 19:45

Kierowany przez Waldemara Siwaka Elektrim spłacił ponad 100 mln zł zobowiązań wobec trzech banków - poinformowała spólka w czwartkowych komunikatach. Na rzecz BIG Banku Gdańskiego spółka zapłaciła 25 mln złotych kredytu, Bank Handlowy otrzymał 11,5 mln dolarów, a BPH pobrał z rachunku spółki 30,3 mln złotych. Terminy spłaty kredytów upływały w dniach 14-15 grudnia.

Równocześnie spółka poinformowała o umowie z Elektrimem Kable na zastaw 2,8 mln akcji Mostostalu Warszawa, co stanowi 28,41 proc. głosów na WZA spółki budowlanej. Jest to zabezpieczenie wykupu bonów komercyjnych wyemitowanych przez Elektrim o wartości nominalnej 42,5 mln zł. Termin wykupu bonów mija 8 stycznia 2002 r.

Kłopoty Elektrimu ze spłatą zobowiązań nasilają się od początku grudnia, gdy okazało się, że spółka może mieć problemy ze spłatą obligacji. W połowie grudnia łączne zobowiązania Elektrimu wynosiły 753,2 mln euro, z czego na wykup obligacji zamiennych Elektrim powinien przeznaczyć około 488 mln euro.

Elektrim nie uzyskał środków wystarczających do przedterminowego wykupu wszystkich obligacji, dlatego w poniedziałek spółka zapłaciła jedynie 8,3 mln euro odsetek od ich wartości nominalnej, a Merrill Lynch prowadzi rozmowy z obligatariuszami w celu przeprowadzenia restrukturyzacji obligacji. W czwartek Elektrim poinfomował, że zatrudnił dodatkowo firmę Klesch Company Ltd, która wraz ze spółką ma przygotować propozycje dla obligatariuszy finansowej restrukturyzacji długu Elektrimu. Ma to się stać na początku 2002 r.

Problemy płatnicze Elektrimu wywołały szybką reakcję banków. Pierwsze zareagowały Bank Handlowy wypowiadając spółce umowę kredytową dobezpieczoną akcjami Elektrim Megadex i Rabobank Polska pobierając z rachunku Elektrimu 3,7 mln zł.

Ratunkiem dla Elektrimu może okazać się sprzedaż Krakowskiej Fabryce Kabli 70,5 proc. akcji Elektrimu Kable za 110 mln dolarów.

To jednak nie koniec kłopotów spółki. W środę spółka poinformowała o wszczęciu przez KPWiG postępowania w sprawie wykonania obowiązków przekazywania informacji przez Elektrim.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elektrim spłaca bankowe długi i zastawia akcje Mostostalu