Elektrim wezwał SP do do wypłaty odszkodowania za ZE PAK

opublikowano: 21-06-2007, 06:53

Potwierdziły się wcześniejsze informacje "Pulsu Biznesu". Elektrim, którym kieruje Piotr Nurowski (fot. po prawej) bardzo drogo wycenił swoje udziały w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Skarb Państwa został w dniu 20 czerwca 2007 r. wezwany do zapłaty 1 997 088 000 zł w terminie do dnia 27 czerwca 2007 roku jako odszkodowania z tytułu niewykonania zobowiązań wynikających z zapisów Umowy Prywatyzacyjnej ZE PAK S.A. z dnia 30 marca 1999 r. oraz Porozumienia z dnia 29 kwietnia 2005 r.

W przypadku nie dokonania zapłaty w wyznaczonym terminie, zaistnieje konieczność skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.
Porozumienie z 2005 roku przewidywało, że po przekazaniu dokumentacji dotyczącej finansowania bloku Pątnów II MSP sprzeda Elektrimowi kolejne akcje PAK-u.

Gówny inwestor w Elektrimie, Zygmunt Solorz-Żak wielokrotnie deklarował, że choć Elektrim preferuje realizację prawa pierwokupu akcji ZE PAK od Skarbu Państwa i pozostanie w tej spółce, dopuszcza też m.in. wyjście z niej poprzez odstąpienie od umowy prywatyzacyjnej za zwrotem poniesionych nakładów.

W maju KGHM Polska Miedź zadeklarował, że jest zainteresowany zakupem akcji ZE PAK od Skarbu Państwa, jeśli ten wyrazi taką wolę, i w takiej sytuacji zostanie zmodyfikowany plan nakładów inwestycyjnych. Wcześniej koncern zaprezentował plan inwestycji na lata 2007-2016 przewidujący wydatkowanie 16,3 mld zł. Na energetykę jest w nim przewidziane 1.362 mln zł, w tym na akcje ZE PAK.

Skóra mówił wówczas, że jeśli chodzi o projekt kupna ZE PAK, są dwie możliwości przejęcia akcji od Elektrimu: bezpośrednio od tej spółki, albo od Skarbu Państwa, jeśli Elektrim odstąpi od umowy prywatyzacyjnej. Wtedy Elektrim przekaże akcje ZE PAK do MSP w zamian za zwrot nakładów inwestycyjnych na ZE PAK, które były szacowane wcześniej przez Solorza-Żaka na znacznie ponad 1 mld zł. Ostatnio jednak w mediach pojawiała się kwota 2 mld zł.

W marcu spółka Embud, posiadająca obecnie 38,5% akcji ZE PAK, powróciła do grupy kapitałowej Elektrimu. Skarb Państwa nadal posiada 50% akcji elektrowni, choć kontrolę operacyjna przekazał - w ramach umowy prywatyzacyjnej - Elektrimowi. (DI, ISB)

 

 

DI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elektrim wezwał SP do do wypłaty odszkodowania za ZE PAK