Elektrim zmierza do bankructwa

Marcin Goralewski
06-02-2002, 00:00

Do czasu zamknięcia tego wydania „PB” RN Elektrimu nie zmieniła zarządu. Do 13 lutego gotowa ma być lista wierzycieli holdingu. Później można spodziewać się NWZA, podczas którego zostanie przegłosowany układ. Jeśli Elektrim się nie ugnie, zostanie postawiony w stan upadłości.

Obligatariusze, którym Elektrim winien jest 480 mln EUR, popierają zmiany w zarządzie warszawskiego holdingu.

— Z uwagi na brak wiary w to, że rozmowy z obecnym zarządem i jego doradcą zakończą się pomyślnym rozwiązaniem, obligatariusze nalegają, aby RN Elektrimu powołała nowy zarząd i doradcę, którzy będą dążyć do rozwiązania problemów płynności finansowej firmy w duchu współpracy, a nie prowokacji i konfrontacji — mówi Jarek Golacik z Centaurus Capital, firmy reprezentującej właścicieli obligacji.

Do zamknięcia tego wydania gazety, rada nadzorcza nie wybrała nowego zarządu spółki.

— W radzie są bardzo duże rozbieżności co do wyboru nowych władz firmy. Kandydatura Jana Rynkiewicza jest bardzo kontrowersyjna. Jest duża szansa na to, że dzisiejsze obrady nie zakończą się wyborem nowych władz — mówił wczoraj jeden z członków rady.

Podczas wczorajszych obrad dyskutowano także kwestię postępowania układowego.

— W tej sprawie też nie zapadły jednolite decyzje — dodaje członek RN.

Elektrim podtrzymuje, że może spłacić obligatariuszom w ratach jedynie 60 proc. długu. Do 13 lutego gotowa ma być lista wierzytelności. Później sąd wyznaczy termin zgromadzenia wierzycieli, podczas którego głosowany będzie układ.

— Jeśli Elektrim nie zaproponuje nowych warunków układu, obligatariusze zagłosują przeciw układowi i postawią spółkę w stan upadłości — dodaje Jarek Golacik.

Pod koniec ubiegłego tygodnia sąd poprosił zarząd Elektrimu o przedstawienie dodatkowych wyjaśnień dotyczących zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Holding ma na to siedem dni. Później sąd wyda decyzję czy upoważnić akcjonariuszy spółki do zwołania walnego we wcześniejszym terminie.

— Dziś do sprawy przystąpił Jacek Socha, szef KPWiG. Mam nadzieję, że decyzja sądu będzie dla nas korzystna. Jeśli tak, to walne odbędzie się tak szybko, jak to możliwe. Najprawdopodobniej na początku marca — mówi jeden z prawników reprezentujących akcjonariuszy niezadowolonych z tego, że Elektrim wyznaczył datę walnego na 25 maja. Podczas obrad wybrana ma zostać nowa RN. Zażalenie na tę decyzję złożył między innymi BRE Bank, który wraz z grupą innych akcjonariuszy ma ponad 20 proc. akcji Elektrimu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elektrim zmierza do bankructwa