Elektrim znowu znajdzie się w centrum uwagi inwestorów

Mariusz Wesołowski
02-07-2001, 00:00

Elektrim znowu znajdzie się w centrum uwagi inwestorów

Drugie półrocze na warszawskim rynku akcji nie zapowiada się najlepiej. Mimo to kilka spółek notowanych na GPW zasługuje na szczególną uwagę.

Na plan pierwszy znów wysuwa się Elektrim. Można oczekiwać, że czwartkowa decyzja w sprawie wyboru Vivendi na partnera spółki w jej przedsięwzięciach telekomunikacyjnych powinna pozytywnie wpłynąć na wizerunek firmy wśród inwestorów. Prawdopodobnie już niedługo pojawią się rekomendacje odzwierciedlające nowy układ sił w warszawskim konglomeracie. W niedalekiej przyszłości można oczekiwać stworzenia przejrzystej strategii spółki, mającej na celu wzrost jej wartości.

Cena za TP SA

Kolejną spółką, która w najbliższych tygodniach, będzie przyciągała uwagę inwestorów, jest TP SA. Do 31 lipca France Telecom ma ostatecznie zdecydować o ewentualnym zwiększeniu zaangażowania w spółce w ramach kolejnego etapu prywatyzacji. Według dotychczasowych oświadczeń przedstawicieli francuskiego operatora, nie są oni zainteresowani taką opcją przy cenie powyżej 30 zł, co wynika z zapisów umowy prywatyzacyjnej. Z drugiej strony ministerstwo skarbu twierdzi, że trwają rozmowy zmierzające do pozytywnego rozwiązania tego problemu. Zaangażowanie Francuzów wydaje się kluczowe dla powodzenia drugiego etapu prywatyzacji operatora. Pytanie tylko, jaka cena będzie do zaakceptowania dla inwestora.

Elektrobudowa w górę

Warto zwrócić uwagę na Elektrobudowę. Ostatnio OFE Natonale-Nederlanden ogłosiło zwiększenie swojego zaangażowania w spółce do 5,4 proc. Z dużym prawdopodobieństwem można sądzić, że do takiego kroku zachęciła poprawiająca się sytuacja ekonomiczna spółki. Elektrobudowa, która w ubiegłym roku zanotowała ponad 7-milionową stratę, kończy program restrukturyzacji. Decyzje nowego zarządu pozwoliły obniżyć koszt działania spółki. Pomimo niskiego poziomu inwestycji w gospodarce i trudności z pozyskiwaniem znaczących kontraktów, można oczekiwać, że spółka zanotuje teraz lepsze wyniki finansowe. W przypadku przebicia oporu w granicach 24 zł kurs ma szansę kontynuować wzrosty. Warto wspomnieć, że głównym akcjonariuszem Elektrobudowy są fundusze Enterprise Investors. Od dawna próbują one sprzedać swój pakiet akcji. Poprawa sytuacji ekonomicznej spółki może to przyspieszyć.

Pora na Pollenę

Poprawia się sytuacja Polleny Ewy. Całoroczna przecena obniżyła wycenę walorów o 60 proc. Ostatni dołek ukształtował się powyżej poprzedniego, sugerując możliwe odwrócenie trendu i wzrost zainteresowania spółką. Chociaż sytuacja fundamentalna nie wygląda optymistycznie, można oczekiwać, że obecna niska wycena spółki już odzwierciedla ten stan rzeczy. Dodatkowa niska wycena może zachęcać do ewentualnego mocniejszego zaangażowania w spółkę. Zarząd firmy podkreśla fakt dużego zainteresowania spółką ze strony klientów instytucjonalnych. Wspomina się także o gotowości na współpracę z inwestorem branżowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Wesołowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Elektrim znowu znajdzie się w centrum uwagi inwestorów