Elektro ScaleUP nie zagrzewa do walki

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 13-11-2017, 22:00

Jeszcze w listopadzie PARP rozstrzygnie konkurs na akcelerator, który wypracuje ze start-upami nowe rozwiązania elektromobilne.

Od początku października parki naukowo-technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości, a także inne instytucje otoczenia biznesu mogły wziąć udział w konkursie dotacyjnym Elektro ScaleUP. Czego oczekiwała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), organizator naboru, od wspomnianych podmiotów? Przede wszystkim znajomości rynku elektromobilnego i partnerów biznesowych działających w tym sektorze.

— Choć zainteresowanie konkursem wykazywało wiele podmiotów, to ostatecznie do PARP wpłynął tylko jeden wniosek. To pokazuje, że jest to ekskluzywny pilotaż. Na razie jest za wcześnie, aby ujawnić nazwę podmiotu, który wystartował w naborze. Będzie to możliwe dopiero po pozytywnym zakończeniu oceny formalnej wniosku, czyli jeszcze w listopadzie — mówi Anna Brussa, dyrektor departamentu rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności w PARP.

Natomiast do połowy grudnia rządowa agencja chce sprawdzić projekt pod kątem merytorycznym, a następnie podpisać umowę z akceleratorem, po to, aby od stycznia 2018 r. start-upy mogły zgłaszać się do pilotażu. Zadaniem wspomnianego podmiotu będzie wypracowanie z młodymi spółkami pionierskich rozwiązań dla sektora elektromobilnego.

— Mam nadzieję, że za dwa lata będziemy mieć blisko 20 spółek, których produkty znajdą zapotrzebowanie zarówno na naszym rynku krajowym, jak i będą odpowiedzią na globalne wyzwania — podkreśla Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

PARP liczy na to, że rozwiązania start-upowców będą związane m.in. z budową pojazdów elektrycznych. Mogą one dotyczyć podzespołów do e-aut czy e-autobusów, a także wpisywać się w rozwój infrastruktury ładowania tych pojazdów. W grę wchodzą też projekty dotyczące baterii i oprogramowania do samochodów i autobusów elektrycznych. [DZ] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu