Elektrobudowa zamierza zwiększać udział eksportu w przychodach

opublikowano: 07-08-2004, 12:59

Elektrobudowa SA planuje w ciągu najbliższych kilku lat zwiększyć w przychodach grupy udział sprzedaży za granicę. Przewiduje się, że w tym roku wyniesie on 6 proc. - poinformował PAP w wywiadzie członek zarządu i dyrektor finansowy spółki, Jarosław Tomaszewski.

"Zakładamy, że sprzedaż na eksport w tym roku będzie stanowić 6 proc. przychodów. Chcemy sukcesywnie zwiększać swoją obecność na rynkach zagranicznych i umacniać pozycję" - powiedział. Nie chciał jednak ujawnić przewidywanej skali wzrostu eksportu. Obecnie spółka eksportuje głównie na rynek wschodni.

"Na wschodnim rynku działamy poprzez spółkę Kruelta, w której kontrolujemy 51 proc. udziałów. Pozostałe 49 proc. ma spółka Tawrida, producent wysokiej jakości wyłączników do wytwarzanych przez nas rozdzielni" - powiedział Tomaszewski.

Główne wysiłki Elektrobudowy, jak powiedział Tomaszewski, skierowane są na pozyskiwanie dużych kontraktów z energetyki przemysłu paliwowego, chemicznego oraz na intensyfikację eksportu.

Dodał, że Elektrobudowa realizuje też projekty instalacyjne dla sieci supermarketów Ahold i Lidl. Wartość portfela zamówień Elektrobudowy na koniec czerwca wyniosła 169 mln zł.

"W lipcu podpisaliśmy umowę z PKN Orlen na 47 mln zł oraz z kopalnią w Bełchatowie na 21 mln zł" - powiedział Tomaszewski. Poinformował również, że Elektrobudowa konsekwentnie realizuje obniżkę kosztów, zarówno stałych, jak i zmiennych.

Dodał, że w pierwszym półroczu Elektrobudowa uzyskała obniżki kosztów podwykonawstwa, płac oraz tzw. pozostałych kosztów produkcji. Jeszcze ważniejszym - jego zdaniem - było zredukowanie kosztów stałych, czyli kosztów kierowania kontraktami i oddziałami. Spółka zredukowała również koszty ogólnego zarządu.

"Prowadzimy też dobrą kontrolę płynności finansowej. Zapewnienie bezpieczeństwa naszych transakcji handlowych w ostatnich latach stało się priorytetem, co pozwoliło na mniejsze, niż planowaliśmy zaangażowanie kredytowe w ostatnim półroczu. Skutkiem tego są niższe koszty finansowe" - powiedział.

"Oceniam, że zanotowany przez nas w pierwszym półroczu zysk jest momentem przełomowym, gdyż wcześniej po pierwszych dwóch kwartałach z reguły notowaliśmy stratę" - dodał. Tomaszewski ujawnił, że dynamika przychodów Elektrobudowy pomiędzy 2004 a 2003 rokiem wyniesie około 12 proc.

"Mamy budżet, którego się trzymamy i który zamierzamy zrealizować. Jeżeli chodzi o całą sprzedaż, to zaplanowaliśmy, że w tym roku wyniesie ona 258 mln zł i to zamierzamy wykonać. Budżet spółki zakłada osiągnięcie zysku netto na koniec roku na poziomie 5,1 mln zł" - powiedział.

Przychody spółki w pierwszym półroczu 2004 r. wzrosły do 103,5 mln zł z 91 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk netto wyniósł 1,3 mln zł, podczas gdy przed rokiem spółka odnotowała stratę w wysokości 2,9 mln zł.

Tomaszewski uważa, że rynek w branży instalacyjnej jest nadal trudny, mimo poprawy koniunktury gospodarczej. Problem - jego zdaniem - polega głównie na tym, że wiele inwestycji, przy których Elektrobudowa mogłaby pracować jest ciągle opóźnianych.

"Na rynku elektroinstalacyjnym marże są kilku procentowe, a konkurencja ogromna" - dodał.

Elektrobudowa prowadzi działalność w sektorze energetyki. Wykonuje projekty modernizacyjne i remontowe dla przemysłu energetycznego, chemicznego, wydobywczego i budowy obiektów użyteczności publicznej. Firma produkuje rozdzielnice, mosty szynowe oraz stacje kontenerowe. Obecnie zatrudnia 1063 osoby.

Łukasz Pawłowski, Irena Kurkul

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Elektrobudowa zamierza zwiększać udział eksportu w przychodach