Elektrociepłownia pod ścianą

Maria Trepińska
30-09-2005, 00:00

Sąd odrzucił wniosek EC Tychy o upadłość naprawczą. W poniedziałek zarząd zaskarży decyzję.

W Elektrociepłowni (EC) Tychy, spółce skarbu państwa, która zaopatruje w energię Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny (GZE), 130 tys. mieszkańców Tychów oraz firmy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), zapanowała nerwowa atmosfera. 23 września sąd oddalił wniosek zarządu o ogłoszenie upadłości z układem.

— W poniedziałek złożymy do Sądu Okręgowego w Katowicach zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego — mówi Edward Długaj, prezes EC Tychy.

Na ratunek premier...

Z uzasadnienia sądu wynika, że śląska spółka nie spełniała kryteriów ogłoszenia upadłości z układem ani nawet likwidacyjnej. EC Tychy nie ma bowiem wystarczających środków na pokrycie jej przeprowadzenia. Majątek spółki jest zastawiony. Kłopoty firmy wynikają z zadłużenia inwestycyjnego, które wynosi około 170 mln zł.

— Jeśli sąd nie uwzględni naszego zażalenia, to firma zaprzestanie działalności — dodaje Edward Długaj.

Związkowcy postanowili sprawą zainteresować premiera Belkę. W liście datowanym 26 września skarżą się na resort skarbu.

„Bierność ze strony właściciela co do kierunków naprawy sytuacji w spółce jest porażająca” — czytamy w piśmie podpisanym przez cztery organizacje związkowe.

...bo resort sprzedaje

Tymczasem ministerstwo zamierza sprzedać spółkę. Z planów resortu wynika, że na przełomie 2005/06 powinna ona trafić do inwestora.

— Do 3 października mają wpływać oferty na doradcę prywatyzacyjnego — mówi Magdalena Nienałtowska z biura prasowego MSP.

— Jest spore zainteresowanie spółką — ujawnia prezes Długaj.

To nie pierwsza przymiarka prywatyzacyjna. W 2001 r. oferty na zakup EC Tychy złożyli francuska grupa SNET, konsorcjum Kogeneracji i EC Kraków oraz szwedzki Vattenfall. Jednak przetarg, z niejasnych przyczyn, unieważniono.

— Wszyscy zastanawiamy się, czy nie idzie to w tym kierunku, aby ktoś mógł nas przejąć za symboliczne pieniądze — mówi Jerzy Bucki, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego NSZZ Solidarność w EC Tychy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elektrociepłownia pod ścianą