Elektrociepłownia Stalowa Wola chce około 180 mln zł od Abener Energia

PAP, DI
opublikowano: 30-12-2019, 17:44

Elektrociepłownia Stalowa Wola złożyła wezwanie na arbitraż o zapłatę przez Abener Energia blisko 180 mln zł w związku z nienależytym wykonaniem kontraktu na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 449 MWe w Stalowej Woli - poinformowała w poniedziałek PGNiG.

Jak podała w komunikacie spółka, chodzi o zapłatę 177 852 905 zł oraz ponad 461 tys. euro wraz z odsetkami tytułem odszkodowania za szkodę odpowiadającą kosztom usunięcia wad, usterek i niedoróbek robót, dostaw i usług nienależycie wykonanych przez firmę Abener.

"Jest to kolejny krok w trwających postępowaniach między Elektrociepłownią Stalowa Wola (ECSW), w którym 50 proc. akcji posiada PGNiG Termika – spółka zależna PGNiG, a drugą połowę akcji Tauron Wytwarzanie – spółka zależna Tauron Polska Energia, a byłym generalnym wykonawcą bloku – firmą Abener Energia w sprawie nienależytego wykonania kontraktu przez hiszpańską firmę" - dodano.

PGNiG przypomniało, że równolegle, Sąd Apelacyjny w Rzeszowie rozpatruje skargę ECSW na wyrok arbitrażu w sprawie odstąpienia przez Abener Energia od kontraktu budowy bloku gazowo-parowego.

Jak przypominano, Elektrociepłownia Stalowa Wola ostatecznie odstąpiła od kontraktu z generalnym wykonawcą budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW - firmą Abener Energia w dniu 29 stycznia 2016 r., w efekcie naruszenia przez wykonawcę harmonogramu oraz istotnych warunków technicznych kontraktu. "Czynniki te mają kluczowe znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa i bezawaryjności pracy bloku, a także jego przyszłej efektywności i kosztów pracy (oprócz terminów)" - podkreślono.

Wcześniej EC Stalowa Wola wzywała wykonawcę do należytego wykonania kontraktu pod rygorem odstąpienia od niego. "Abener nie usunął wskazanych przez zamawiającego naruszeń, co w konsekwencji spowodowało podjęcie decyzji zamawiającego o odstąpieniu od kontraktu i rozpoczęciu szczegółowej inwentaryzacji inwestycji" - dodano w komunikacie.

PGNiG wskazał, że w międzyczasie inwestorzy - PGNiG Termika oraz Tauron Wytwarzanie - podjęli szereg kroków w celu dokończenia inwestycji. W marcu 2017 r., po spłaceniu dotychczasowych instytucji finansujących projekt, weszło w życie porozumienie restrukturyzujące projekt. W marcu 2018 r. pozyskano finansowanie od Banku Gospodarstwa Krajowego i PGNiG. W wyniku przeprowadzenia szeregu analiz, m.in. z uwagi na poziom zaawansowania inwestycji zdecydowano się na formułę menedżera kontraktu (EPCM). Do realizacji EPCM wybrano konsorcjum firm Energopomiar Gliwice - Energoprojekt Katowice.

Zakończenie inwestycji w Elektrociepłowni Stalowa Wola planowane jest na pierwsze półrocze 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane