Elektroniczna skóra umożliwi bezdotykową kontrolę urządzeń

PAP
opublikowano: 22-01-2018, 17:56
aktualizacja: 22-01-2018, 17:57

Naukowcy z Centrum Helmholtza w Dreźnie opracowali elektroniczną skórę, umożliwiającą bezdotykową kontrolę wirtualnych urządzeń. Wynalazek działa za pomocą czujników pola magnetycznego i może zrewolucjonizować wirtualną rzeczywistość - ocenia serwis The Verge.

Z pomocą elektronicznej skóry możliwe ma być na przykład bezdotykowe pisanie na wirtualnej klawiaturze. Działanie wynalazku opiera się na czujnikach pola magnetycznego, które aktywują się pod wpływem zbliżenia do innego przedmiotu emitującego pole. W zależności od nachylenia nadgarstka użytkownika elektronicznej skóry, urządzenie wytwarza różne poziomy napięcia, które następnie jest przetwarzane przez odpowiednie programowanie na konkretne czynności.

Jak mówi szef zespołu naukowców, który opracował elektroniczną skórę - Gilbert Canon Bermudez, wynalazek nie powstał w celu zastąpienia istniejących już urządzeń do obsługi wirtualnej rzeczywistości. Może on jednak stać się rewolucją w jej wykorzystaniu, a co najmniej wnieść do doświadczenia użytkowników ciekawe i nowe sposoby wchodzenia w interakcje z wirtualnymi przedmiotami.

Obecnie wynalazcy elektronicznej skóry pracują z polem magnetycznym nie większym, niż standardowy magnes na lodówkę. Jak mówią, następnym krokiem będzie praca z mniejszymi powierzchniami, co ma umożliwić kontrolowanie bardziej złożonych czynności. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Elektroniczna skóra umożliwi bezdotykową kontrolę urządzeń