Elektroniczne faktury EBPP są podobno najlepsze

KA
opublikowano: 10-03-2010, 00:00

Roland Berger chwali e-faktury w modelu EBPP. Mają być korzystne dla wystawców i odbiorców.

Roland Berger chwali e-faktury w modelu EBPP. Mają być korzystne dla wystawców i odbiorców.

Z raportu firmy Roland Berger, przygotowanego na zlecenie Krajowej Izby Rozliczeniowej, wynika, że większość kosztów obsługi korespondencji w firmach dotyczy wysyłki papierowych faktur. Przy założeniu, że dla firmy, która ma 2 mln klientów, koszt druku i wysyłki faktury to około 1,6 zł, wydatki mogą sięgać rocznie nawet 38 mln zł. Dystrybucja i prezentacja faktury elektronicznej w kanałach bankowości elektronicznej klienta może być do 50 proc. tańsza.

Zdaniem analityków Roland Berger optymalną formą dostarczania elektronicznych rachunków i faktur jest tzw. model konsolidacyjny EBPP, udostępniany w systemach bankowości elektronicznej. Polega on na tym, że rachunki od wielu wystawców (spółek energetycznych, telekomunikacyjnych, telewizji satelitarnych i kablowych, firm ubezpieczeniowych, spółdzielni mieszkaniowych itd.) są gromadzone i dostarczane do klienta za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Wszystkie można opłacić w jednym miejscu, za pośrednictwem swojego e-konta. Można też śledzić ich historię.

Badanie TNS OBOP pokazuje, że aż 65 proc. użytkowników bankowości elektronicznej chce dostępu do e-faktur i możliwości opłacania rachunków w formie elektronicznej. A aż 40 proc. deklaruje, że zmieni bank na oferujący usługi typu EBPP.

— Dla klientów istotna jest możliwość pełnej kontroli realizacji płatności. W odróżnieniu od polecenia zapłaty, które nie cieszy się powodzeniem, EBPP pozwala klientowi wybrać moment spłaty zobowiązania i zweryfikować prawidłowość wystawionej faktury — komentuje Wojciech Michałowski z Roland Berger Strategy Consultants.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu