Elektroniczne unijne myto

DI, Rz
opublikowano: 12-10-2009, 13:16

Bruksela chce, by za trzy lata obowiązywał w całej Unii wspólny system elektronicznych opłat za autostrady

Jak pisze "Rzeczpospolita", winiety w Polsce za dwa lata ma zastąpić system elektroniczny. Na razie ciężarówki jeżdżą po autostradach zarządzanych przez koncesjonariuszy bezpłatnie, a rząd wypłaca im rekompensaty.

None
None

Nowy elektroniczny system opłat za korzystanie z dróg (na razie sprawa dotyczy samochodów ciężarowych) ma uprościć system płatności na terenie wszystkich krajów Wspólnoty. Unia chce wprowadzenia jednego abonamentu obowiązującego w całej UE i jednego urządzenia pozwalającego zliczać przejechane kilometry. To rewolucja, bowiem obecnie elektroniczne systemy poboru opłat działające w niektórych krajach UE nie są ze sobą kompatybilne. Niemcy postawili na droższą technologię satelitarną, większość pozostałych krajów, jak Czechy, Francja czy Austria – na tańszą w utrzymaniu mikrofalową. Dlatego, by np. przejechać ciężarówką z Danii do Portugalii, należałoby zainstalować pięć różnych urządzeń i na każde podpisać osobną umowę z poszczególnymi zarządcami dróg. Alternatywą jest np. uiszczenie opłat na bramkach.

Europejska usługa opłaty elektronicznej ma być dostępna za trzy lata dla wszystkich samochodów o masie powyżej 3,5 tony lub przewożących ponad dziewięć osób łącznie z kierowcą. Dla pozostałych – za pięć lat.

– W Polsce elektroniczny system poboru opłat ruszy 1 lipca 2011 roku – mówi Marcin Hadaj, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Do końca tego roku ogłosimy przetarg na wykonawcę systemu, tak by w drugim kwartale 2010 roku podpisać umowę – dodaje. To, czy w Polsce powstanie system oparty na technologii satelitarnej, mikrofalowej czy mieszany, okaże się po rozstrzygnięciu przetargu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Rz

Polecane