Elit-Pol został bez licencji

Rafał Kerger
opublikowano: 20-04-2005, 00:00

Urząd Patentowy cofnął Elit-Polowi wpis o wyłącznej licencji na znak towarowy Sophia. Sprawa marki wina nadal więc jest nierozstrzygnięta.

Urząd Patentowy (UP) wycofał z rejestru znaków towarowych wpis o udzieleniu licencji przez firmę Dimyat praw do marki bułgarskiego wina Sophia w Polsce. Uznał, że właściciel brandu nie mógł swobodnie go przekazać Elit-Polowi. Tę informację nieoficjalnie potwierdzili pracownicy UP.

Sprzeczne opinie

Elit-Pol jeszcze decyzji nie dostał. Wczoraj zwołał natomiast konferencję prasową, na której przekonywał, że wojna o Sophię jest już zakończona i to on posiada prawa do marki. Jego przedstawiciele nie kryli, że chcą przekonać sieci dystrybucyjne i handlowe do zaprzestania sprzedaży wina innych importerów pod brandem Sophia. Elit-Pol chciałby zarabiać, a nie ciągać potencjalnych kontrahentów po sądach. A jest o co walczyć — sprzedaż Sophii w Polsce szacuje się na 16 mln butelek rocznie.

Firma ma dwa miesiące na odwołanie od decyzji Urzędu Patentowego. Jej prawnicy są przekonani, że Dimyat nie musiał prosić Fortis Banku (w którego imieniu komornik w 2003 r. zajął znak), o zgodę na udzielenie licencji na markę.

— Zajęcie praw do znaku skutkuje niczym hipoteka. Bank może przejąć tylko opłatę za wyłączną licencję, jaką Elit-Pol uiszcza na rzecz Dimyatu. Nie ma natomiast wpływu na prawo do dysponowania marką przez Elit-Pol i czerpania z tego tytułu korzyści — mówi Zygmunt Wieszczek, radca prawny Elit-Polu.

Bułgarski kontratak

O odzyskanie Sophii w Polsce wciąż walczą Bułgarzy. W UP zabiega o to bułgarska Krajowa Izba Winorośli i Producentów Win, do której znak towarowy należy w tym kraju. Zrzeszenie twierdzi, że rejestracji Sophi w Polsce na początku lat 90. dokonano w złej wierze. Prawo do brandu od zawsze przysługiwało tamtejszym producentom i marka długo przed zgłoszeniem w UP była powszechnie znana zarówno w Polsce, jak Bułgarii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Kerger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Elit-Pol został bez licencji