Elkop przesuwa biznesowe akcenty

KZ
opublikowano: 03-09-2010, 00:00

Ma zarabiać na zarządzaniu nieruchomościami i ekoenergii. Elektromontaż idzie na drugi plan.

Ma zarabiać na zarządzaniu nieruchomościami i ekoenergii. Elektromontaż idzie na drugi plan.

W I półroczu Elkop miał zaledwie 1,9 mln zł przychodów i 1,4 mln zł straty netto. Jeszcze na początku dekady spółka osiągała roczne obroty na poziomie 18-25 mln zł. Później jednak stopniowo zaczęła tracić udziały w rynku i przynosić straty. W sumie strata z I półrocza i straty niepokryte z lat ubiegłych wynoszą aż 15,5 mln zł.

Pod koniec 2009 r. w firmie pojawił się znany inwestor — Mariusz Patrowicz, który kontroluje obecnie 13,5 proc. akcji i obsadził swoimi ludźmi zarząd i radę nadzorczą. Chce, by Elkop skupił się na branży energii odnawialnej i czerpaniu zysków z posiadanych nieruchomości.

— Remontujemy biurowiec i podwyższamy standard hal magazynowo-produkcyjnych. Uważam, że firma jest w stanie osiągać 300-400 tys. zł miesięcznego przychodu z wynajmu — mówi Mariusz Patrowicz.

Posiadane kilkuhektarowe grunty, zlokalizowane w okolicy autostrady A4, inwestor chce wykorzystać pod elektrownie wiatrowe. Działalność elektromontażowa nie zostanie co prawda porzucona, ale zejdzie na drugi plan.

— Nie będę popierał starań o kontrakty, które zapewnią obrót, ale będą miały niskie marże — mówi Mariusz Patrowicz.

W czerwcu Elkop sprzedał za 220 tys. zł spółkę zależną Elkop-Elektromontaż. Pozbył się tym samym balansujących na granicy rentowności zleceń od Kompanii Węglowej. Z kolei tydzień temu katowicki sąd zarejestrował warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego Elkopu, co otwiera drogę do emisji 70,7 mln akcji (66,6 proc. w podwyższonym kapitale). Papiery będą prawdopodobnie obejmować podmioty, związane z Mariuszem Patrowiczem. Minimalna cena emisyjna to 0,50 zł (tyle wynosi wartość nominalna akcji), co oznacza, że na konto spółki może wpłynąć do 35 mln zł. Pieniądze pójdą na dokończenie restrukturyzacji i inwestycje w segmencie ekoenergii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane