Ellis: recesja w USA jest nieunikniona

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 02-11-2022, 09:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Luke Ellis, dyrektor generalny giganta funduszy hedgingowych Man Group uważa, że twarde stanowisko Fed ws sprowadzenia inflacji do celu na poziomie 2 proc. grozi wpadnięciem amerykańskiej gospodarki w recesję, informuje Bloomberg.

Luke Ellis
Luke Ellis
Jason Alden

Obawiam się, że Fed będzie dłużej niż się zakłada naciskać hamulec, co oznacza, że w pewnym momencie przedobrzy i będziemy mieli do czynienia recesją. Wydaje się to nieuniknione – powiedział Ellis, który oczekuje, ze w przyszłym roku inflacja w USA spowolni do 3,5-4,0 proc.

W jego opinii, dopiero przy tym poziomie Fed może mieć „pretekst” do wstrzymania podwyżek stóp.

Ellis, którego Man Group zarządzał na koniec września aktywami o wartości 138,4 mld USD stwierdził, że „wiele portfeli aktywów zostało zbudowanych na błędnych założeniach, biorąc pod uwagę brak doświadczenia inwestorów z inflacją i recesją. Należą do nich przekonanie, że obligacje będą zabezpieczać akcje, a inwestycje prywatne osiągną lepsze wyniki niż publiczne papiery wartościowe.”.

Zarządzający przestrzegł, że prywatne inwestycje ucierpią w czasie recesji przez bankructwa firm, zaś obligacje okażą się słaby, zabezpieczeniem dla akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane