Elstar Oil nie wyklucza przejęcia zagranicznej spółki

Polska Agencja Prasowa SA
13-02-2006, 20:18

Elstar Oils, producent olejów jadalnych i tłuszczów roślinnych, który pracuje nad planem inwestycyjnym na najbliższe lata, nie wyklucza przejęcia firmy spoza Polski - poinformował PAP prezes spółki Stanisław Rosnowski.

Elstar Oils, producent olejów jadalnych i tłuszczów roślinnych, który pracuje nad planem inwestycyjnym na najbliższe lata, nie wyklucza przejęcia firmy spoza Polski - poinformował PAP prezes spółki Stanisław Rosnowski.

"Inwestycje w 2005 roku wyniosły ok. 40 mln zł. W tym roku będą niewiele mniejsze. Pracujemy nad nowym planem na najbliższe lata, do 2009 roku. Wkrótce będziemy o nim informowali. Będzie to plan nie mniej dynamiczny jak ten, który teraz realizujemy" - powiedział Rosnowski.

Dodał, że plan będzie się koncentrował przede wszystkim na rozwoju organicznym, jednak spółka nie wyklucza akwizycji zagranicznej. Rosnowski ocenia, że ciekawy jest rynek Europy Zachodniej. "Tam jest bogaty konsument, duża gospodarka. Zachód niewątpliwie jest wyzwaniem" - poinformował.

Elstar na razie nie planuje emisji akcji, mimo bogatego programu inwestycyjnego. Na razie spółce wystarczy finansowane długiem i środkami własnymi.

"Bazowe projekty wykonujemy w oparciu o dług i środki własne. Giełdę weźmiemy pod uwagę dopiero wtedy, gdy sytuacja będzie tego wymagała. Jeśli chodzi o finansowanie, nie chcemy być uzależnieni w tak dużym stopniu od koniunktury, tymczasem koniunktura w przypadku emisji bywa różna" - powiedział prezes.

Zarząd Elstaru nie planuje wypłaty dywidendy z zysku za 2005 rok i proponuje, by pieniądze pozostały w firmie. "Póki spółka będzie tak dynamicznie rosła, to oczywiście środki będą potrzebne w firmie. Jednak w perspektywie dwóch-trzech lat będziemy spółką, która również wypłaca dywidendę" - zapowiada Rosnowski.

W 2005 roku zysk netto Elstar Oils wyniósł 7,2 mln zł, a przychody 139,8 mln zł. Wyniki były zgodne z prognozami. Na ten rok spółka zapowiada wypracowanie 14-16 mln zł zysku netto i 210-230 mln zł przychodów.

Elstar Oils zajmuje się przetwórstwem rzepaku i produkcją oleju rzepakowego. Wchodzi też na rynek biopaliw. Na przełomie II i III kwartału 2006 r. rozpocznie produkcję biokomponentów do produkcji biodiesla w zakładzie w Malborku. Zdolności produkcyjne tego zakładu w ciągu trzech lat mają wynieść 100 tys. ton. Elstar zakłada, że udział sprzedaży biopaliw w przychodach firmy w 2006 roku wyniesie ok. 20-30 proc.

W perspektywie najbliższych lat przychody ze sprzedaży mają w połowie pochodzić z rynku biopaliw, a w połowie z rynku spożywczego. Docelowo przychody z produkcji biopaliw powinny przeważać w strukturze firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Elstar Oil nie wyklucza przejęcia zagranicznej spółki