Elstar Oils: pierwsze estry na eksport

12-03-2007, 20:35

Elstar Oils zamierza w kwietniu rozpocząć produkcję estrów. Spółka na razie nie odwołuje prognozy wyprodukowania w 2007 r. 60 tys. ton estrów, ale ocenia, że wpływ na jej wykonanie będą miały regulacje prawne, które pozwolą na rozwój rynku biopaliw w Polsce.

"Zakład jest gotowy do produkcji, ale do końca marca potrwają jeszcze formalności administracyjne związane z oddaniem zakładu do użytkowania. Planujemy uruchomić produkcję i sprzedaż w II kwartale, prawdopodobnie nastąpi to już w kwietniu" - powiedział PAP Aleksander Rysiewicz, odpowiedzialny w spółce za relacje inwestorskie.

Dodał, że ze względu na brak odbiorców na rynku krajowym, pierwsze wysyłki zostaną skierowane na eksport. "Formalnie nie zawarliśmy jeszcze żadnego kontraktu, bo zakład jeszcze nie działa, ale rozmowy z potencjalnymi odbiorcami są zaawansowane, a kontrakty przygotowane" - powiedział Rysiewicz.

Jego zdaniem, spółka będzie w stanie podpisać kontrakty zaraz po uruchomieniu produkcji. W pierwszej kolejności zamierza wysyłać estry do Niemiec i krajów skandynawskich, ale interesują ją też kraje nadbałtyckie.

Według Rysiewicza, rozpoczęcie produkcji estrów w kwietniu da spółce szanse na wykonanie prognozy, która zakładała wyprodukowanie 60 tys. ton estrów w 2007 r., ale wiele będzie zależało od regulacji prawnych, które przygotowuje obecnie rząd, aby wspomóc produkcję biopaliw. "Jeśli moglibyśmy ruszyć w kwietniu, to bardzo możliwe, że wyprodukowalibyśmy 60 tys. ton, ale wszystko będzie zależało od tego, czy powstanie program wspierający produkcję biopaliw w Polsce i od sytuacji na rynkach europejskich" - ocenił Rysiewicz.

"Na razie nie wycofujemy planu, ale jeśli nie zmieni się sytuacja na naszym rynku, będziemy musieli rozważyć, czy wykonamy prognozę" - dodał.

"Rząd przygotowuje program promujący biopaliwa, który ma być gotowy do kwietnia. Jeśli byłby zaakceptowany w wersji proponowanej przez Ministerstwo Rolnictwa, to oceniam go pozytywnie. Teraz nie opłaca się wprowadzać do obrotu paliw zmieszanych z biokomponentami, z uwagi na to, że zwolnienie z akcyzy jest zbyt niskie. Propozycje Ministerstwa Rolnictwa uczynią to opłacalnym" - ocenił.

Ministerstwo Rolnictwa chce, by ulga w akcyzie na biodiesel przy udziale od 2 do 5 proc. dolanego biokomponentu wyniosła 1,5 zł na litr, od 5 do 10 proc. dodanych komponentów - 1,8 zł na litr, a przy zawartości 10-proc. biopaliwa - 2,2 zł na litr.

Obecnie od 1 stycznia ulga podatkowa na biodiesel wynosi 1 zł na każdy litr dolanego biokomponentu. Wcześniej ulga ta wynosiła 2,2 zł. W przypadku benzyny z dodatkiem biokomponentów, ulga wynosi 1,5 zł na każdy litr dolanego biokomponentu.

Rząd przygotowuje program zakładający m.in. dopłaty 45 euro do hektara dla producentów roślin energetycznych. We wtorek ma się zająć programem wsparcia dla producentów biopaliw.

Elstar Oils zakończył w październiku 2006 r. budowę zakładu w Malborku, w którym zamierza produkować estry. Moce produkcyjne zakładu wynoszą 100 tys. ton rocznie.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Elstar Oils: pierwsze estry na eksport