Elstar Oils rusza z biopaliwami

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 04-01-2008, 00:00

Kontrakt z Lotosem to dobra informacja, ale kluczem do sukcesu będą umowy z Orlenem

Firma zajmująca się produkcją i sprzedażą olejów wreszcie ruszyła z inwestycją biopaliwową. Elstar Oils poinformował, że jego spółka zależna Biopaliwa podpisała z Grupą Lotos umowę na dostarczenie biokomponentów wartości 29 mln zł. Na wczorajszej sesji kurs akcji spółki rósł nawet około 9 proc. W tym roku biopaliwa mają szansę stać się jednym z modniejszych sektorów na giełdzie.

„PB” pisał o otwarciu i perspektywach tego rynku w grudniu ubiegłego roku. Wskazywaliśmy, że Elstar Oils ma szansę najwięcej z giełdowych firm skorzystać na otwarciu rynku biopaliw. Firma kontroluje pełen łańcuch wytwarzania biodiesla: produkuje tłuszcze spożywcze, ma długoterminowe kontrakty z uprawiającymi rzepak (główny surowiec do produkcji estrów) i gotową instalację do produkcji. Dodatkowo Elstar samodzielnie wytwarza półprodukty dla estrów. Jeśli wykorzysta te atuty, może wypracowywać znacznie lepszą rentowność od konkurentów, którzy nie kontrolują całego łańcucha. Docelowo chce mieć zdolności produkcyjne sięgające 250 tys. ton estrów rocznie. Ponadto polscy producenci biopaliw za wyprodukowanie i sprzedaż w kraju są zwolnieni z podatku dochodowego.

Elstar Oils spodziewa się, że „wraz z wejściem w życie obowiązku dodawania biokomponentów do paliw zapotrzebowanie ze strony głównych odbiorców, takich jak PKN Orlen czy Grupa Lotos, będzie się zwiększać”. „PB” pisał w grudniu, że całkowite zapotrzebowanie na bioester w 2008 r. można szacować na 500 tys. ton. Z tego około połowę kupi Orlen, a blisko 25 proc. Lotos. Firma cieszy się z podjęcia współpracy z jednym z dwóch najważniejszych podmiotów w branży paliwowej w Polsce. Jest to dobra informacja dla spółki, której instalacja biopaliwowa w ubiegłym roku zwiększała jedynie koszty.

Obecnie Biopaliwa, mające zdolności produkcyjne rzędu 100 tys. ton biokomponentów estrowych rocznie, mogą nawet podwoić dotychczasową sprzedaż Elstar Oils (około 300 mln zł). Warunkiem będzie jednak zawarcie umów z największą rafinerią w kraju i jednocześnie z największym odbiorcą, czyli PKN Orlen. Krajowe moce produkcyjne estrów wynoszą 300 tys. ton. Niedługo powinna ruszyć instalacja Lotosu w Czechowicach na kolejne 100 tys. ton. Wydaje się, że po jej uruchomieniu bałtycka rafineria będzie czerpać biokomponenty głównie od swojej spółki. Atutem instalacji Elstaru jest z kolei atrakcyjne położenie, w niedalekiej odległości od obu koncernów. Wydaje się, że zarówno Orlen, jak i Lotos rozpisały już przetargi na dostawy biokomponentów na pierwszy kwartał. Jednak Elstar powinien teraz rozpocząć starania o umowy na kolejne kwartały.

Sebastian Gawłowski

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane