Elstar Oils się rozkręca

PJ,ABT
opublikowano: 19-03-2008, 00:00

Producent estrów ma podpisać z Orlenem kontrakt wart kilkadziesiąt milionów złotych. Lotos da  mu zarobić 29 mln zł.

Producent estrów ma podpisać z Orlenem kontrakt wart kilkadziesiąt milionów złotych. Lotos da mu zarobić 29 mln zł.

W połowie kwietnia Orlenowi kończą się dwie umowy na dostawy bioestrów do produkcji biopaliw. Spółka kończy negocjacje w sprawie podpisania nowych kontraktów na dostawy biokomponentów. Według informacji, do których dotarł „PB”, wśród nowych kontrahentów będzie giełdowy Elstar Oils. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że może zgarnąć nawet 80 mln zł.

— W przyszłym tygodniu będzie już wszystko wiadomo. Na razie mogę tylko powiedzieć, że nie poprzestaniemy na jednym dostawcy — mówi nasz informator z Orlenu.

Narodowy cel

Oficjalnie spółka nie odnosi się do wyboru Elstaru.

— Zakończył się drugi przetarg mający zapewnić koncernowi taką ilość estrów, by mógł wypełnić Narodowy Cel Wskaźnikowy na rok 2008. Pod umowami nie ma jeszcze wymaganych podpisów. Na tym etapie nie możemy ujawnić przyszłych dostawców — informuje Beata Karpińska z biura prasowego PKN Orlen.

Wczoraj rada nadzorcza Elstar Oils omawiała sprawę kontraktu z Orlenem

— Nie mogę mówić o jego wartości przed podpisaniem umowy. Chodzi o kontrakt, który ma obowiązywać od drugiego kwartału do końca tego roku — mówi Aleksander Rysiewicz, dyrektor finansowy Elstar Oils.

Duże potrzeby

Dziś bioestry dla największej polskiej spółki paliowej dostarczają trzy firmy. Pierwsza to Wratislavia z grupy Aleksandra Gudzowatego, drugą niemiecka spółka Rapsveredelung Vorpommern GmbH&Co. KG. To tym dwóm firmom umowy kończą się 15 kwietnia. Wśród dostawców jest także Rafineria Trzebinia. Jako że jest to spółka z grupy Orlenu, ma zagwarantowany zbyt swojej produkcji do końca roku.

Potrzeby Orlenu są niemałe. Według informacji przekazanych nam przez spółkę, Roczne zapotrzebowanie Orlenu na estry wynosi około 270 tys. ton Głównym dostawcą pozostaje Rafineria Trzebinia, która na mocy zawartego w styczniu 2008 r. rocznego kontraktu dostarczyć ma około 1/3 tej ilości.

Elstar Oils już wcześniej uchwycił duży biopaliwowy przyczółek. Na poczatku roku podpisał ważny cztery miesiące kontrakt na dostawy bioestrów dla Grupy Lotos. Wartość tego kontraktu wyniosła 29 mln zł. Elstar negocjuje obecnie z Lotosem dalsze dostawy estrów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ,ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy