Eltel Networks przejął 99,5% udziałów w Telekomunikacji Energetycznej

Jakub Siekierzyński, DealWatch/ ISB
opublikowano: 04-09-2007, 11:54

Fiński Eltel Networks, firma instalująca i  obsługująca sieci energetyczne i telekomunikacyjne, przejęła łódzką Telekomunikację Energetyczną (TE). Przejęcia 99,5% udziałów w łódzkiej firmie dokonał polski oddział - Eltel Networks Poland (ENP).

"Jest to nasza szósta transakcja w Polsce" - powiedział przedstawiciel ENP Jan Piotrowski w rozmowie w rozmowie z serwisem o fuzjach i przejęciach DealWatch, należącym do grupy Euromoney.

Jego zdaniem, przejęcie Telekomunikacji Energetycznej pozwoli na rozwój usług telekomunikacyjnych z wykorzystaniem sieci energetycznych (tzw. infranet).

"Nabycie udziałów w Telekomunikacji Energetycznej nastąpiło w drodze przetargu ogłoszonego przez tę spółkę" - poinformował Piotrowski. Pozostałe udziały są własnością samej spółki.

"Początkowo były problemy z urzędem antymonopolowym, dlatego nie objęliśmy całego pakietu udziałów. Tymczasem jednak sytuacja się wyjaśniła, ale nie było sensu organizowania kolejnego przetargu" - tłumaczył Piotrowski. Dodał, że Eltel już rozpoczął starania o wykup pozostałych udziałów w TE.

Zgodnie ze swoją strategią, Eltel Networks zmierza do objęcia stuprocentowych udziałów w przejmowanych spółkach, podkreślił. Podobna sytuacja nastąpi w przypadku firmy TKC Zakład Utrzymania Sieci Telekomunikacyjnych (TKC), która jest w trakcie przejmowania przez ENP (w połowie sierpnia podpisano list intencyjny). Zdaniem Piotrowskiego, Eltel powinien poinformować o zakończeniu transakcji w ciągu najbliższych tygodni.

Telekomunikacja Energetyczna ma siedzibę w Łodzi. Jej klientami są m.in. Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Exatel oraz Zespół Elektrociepłowni w Łodzi. Według Piotrowskiego, roczne obroty firmy są rzędu 5 mln zł, a zysk netto wynosi około 400 tys. zł. Firma zatrudnia 30 pracowników, co spowoduje wzrost zatrudnienia w grupie Eltel do 3 tys. osób.

Eltel Networks przymierza się również do kolejnych inwestycji w Polsce i w regionie. "Ponieważ nasze macierzyste rynki skandynawskie są dojrzałe i konkurencja na nich jest dość ograniczona, zamierzamy przyspieszyć naszą ekspansję w regionie Europy Środkowej i Wschodniej" - powiedział Piotrowski serwisowi DealWatch.

Dodał, że spółka jest już obecna w Polsce, na Litwie, na Łotwie i w Estonii, ale zamierza wzmocnić tam swoją pozycję. Ponadto, Eltel chce rozszerzyć swoją działalność na Czechy i Słowację, a w dalszej kolejności na Bułgarię, Rumunię i Ukrainę. W Europie Zachodniej, spółka zamierza skupić się na budowaniu swojej pozycji w Niemczech.

Eltel Networks Poland miał ok. 116 mln zł przychodów w 2006 roku. Spółka należy do fińskiej grupy Eltel Networks, która w czerwcu 2007 została przejęta przez fundusz private equity 3i od innego funduszu inwestycyjnego Industri Kapital 2000. Według serwisu DealWatch, fundusz 3i zamierza przeznaczyć około 500 mln euro na inwestycje w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Siekierzyński, DealWatch/ ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Eltel Networks przejął 99,5% udziałów w Telekomunikacji Energetycznej