Elzab: 30 mln na przejęcia firm

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 19-11-2007, 00:00

Skup akcji, podział walorów, sprzedaż nieruchomości — to sposoby na utrzymanie kursu

Producent kas fiskalnych chce postawić na przejrzystość i budowę wartości dla akcjonariuszy. Jerzy Biernat, prezes Elzabu, zapowiada, że spółka zaprezentuje prognozy finansowe na przyszły rok, czego dotychczas nie robiła. W ramach nowej strategii rozwoju firma planuje skup własnych akcji, dodatkowe zyski ze sprzedaży zbędnego majątku, rozszerzenie oferty produktowej w nowych niszach oraz przejęcia z branży.

Firma wykazała dobre wyniki po trzecim kwartale. Przychody wzrosły o 8 proc., rynek wrósł w tym czasie o 5 proc. Powiększyła również zyski. Elzab dotychczas był najbardziej znany z produkcji urządzeń fiskalnych. Ta działalność w dalszym ciągu jest perspektywiczna w związku ze spodziewanym objęciem fiskalizacją kolejnych grup zawodowych (np. lekarze, prawnicy, notariusze) i usług (np. komunalne, pocztowe). Jednak w związku z wielokrotnym przekładaniem terminu nałożenia obowiązku rynek ten staje się mało przewidywalny. Nowa strategia rozwoju ma sprawić, że nawet połowę przychodów ma przynosić sprzedaż produktów innych niż fiskalne. Obecnie stanowią one około 30 proc. sprzedaży. Ostatnio firma weszła z nowym produktem na światowy rynek muzyczny. Prezes Elzabu mówi, że znalazł nabywców na ten produkt w Europie Zachodniej i za oceanem. Ponadto chce mocniej rozbudować ofertę dla dynamicznie rozwijających się usług detalicznych na rynku krajowym (np. kasy sprzedażowe, bileterki). Innym perspektywicznym rynkiem mają być urządzenia liczące na bezobsługowych stacjach benzynowych, których liczba powinna rosnąć.

 

Jerzy Biernat zapowiada, że Elzab zgromadzi około 30 mln zł z kredytu lub emisji obligacji na planowane przejęcia. Spółka analizuje możliwe cele akwizycji. Część pieniędzy wykorzysta na skup własnych akcji w celu umorzenia. Nie ma ustalonych parametrów buy backu, ale, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, firma mogłaby uruchomić na ten cel łącznie nawet 20 mln zł. Spółka Elzab chce zmienić strukturę finansowania i oprzeć się na obcym kapitale. Dzięki temu ma wzrosnąć efektywność kapitału akcjonariuszy. Wskaźnik ROE nie przekracza 15 proc. Spółka rozważa też podział akcji, by zwiększyć ich płynność. Dodatkowy kapitał chce zdobyć dzięki sprzedaży nieruchomości. W przyszłym roku zamierza sprzedać działkę, którą wycenia na 10-12 mln zł. Przed kilkoma laty kupił ją za 7,5 mln zł.

co dalej

Na razie dość

Wycenę spółki mocno obniżyła pierwsza, listopadowa fala spadkowa na GPW. Kurs spadł z 60 zł (30.10) do 52 zł (7.11), ale kolejnej przecenie się oparł. Aktualna wartość wskaźnika P/E dla Elzabu wynosi 16,4 i wygląda lepiej na tle konkurencyjnego Novitusa, dla którego przekracza on 23.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu