Elżbieta II nie przyjęła nagrody dla seniora roku

PAP , DI
opublikowano: 20-10-2021, 12:23

Brytyjska królowa w tym roku skończyła 95 lat, lecz cały czas jest młoda duchem.

Elżbieta II „grzecznie, ale stanowczo”, jak poinformowały brytyjskie media, odmówiła przyjęcia nagrody dla seniora roku, ponieważ uważa, że nie spełnia kryteriów. Gyles Brandreth, przewodniczący kapituły przyznającej nagrodę Oldie of the Year, latem napisał do Edwarda Younga, prywatnego sekretarza królowej, list z pytaniem, czy monarchini przyjmie wyróżnienie.

„Jej Wysokość wierzy, że mamy tyle lat, na ile się czujemy, w związku z czym Królowa nie uważa, by spełniała stosowne kryteria, aby przyjąć wyróżnienie, i ma nadzieję, że znajdzie Pan bardziej godnego odbiorcę” — napisał Edward Young w odpowiedzi. Jego list zamieścił w najnowszym numerze „The Oldie Magazine”, który od 30 lat przyznaje nagrodę.

Tegoroczne wyróżnienia, które wręczono w londyńskim hotelu Savoy, otrzymali Delia Smith, prowadząca telewizyjny program kulinarny, Bob Harris, prezenter muzyczny, Barry Humphries, aktor i pisarz, Margaret Seaman, autorka wykonanych z wełny modeli pałaców królewskich, Roger McGough, poeta i dramaturg, lekarze Saroj Datta i Mridul Kumar Datta oraz były piłkarz Geoff Hurst. W ceremonii wręczenia nagród uczestniczyła księżna Camilla, synowa Elżbiety II. W tym czasie monarchini była na przyjęciu dla uczestników odbywającego się w Londynie globalnego forum inwestycyjnego.

Elżbieta II jest najdłużej urzędującą głową państwa na świecie, a także najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii. W przyszłym roku będzie obchodzić 70-lecie panowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane