Emax liczy na wzrost wyników finansowych i sprzedaży eksportowej

Internet Securities
opublikowano: 24-02-2005, 15:20

Spółka informatyczna Emax SA liczy na wzrost wyników finansowych w tym roku oraz na zwiększenie sprzedaży eksportowej. Firma chce też dokonać kilku akwizycji w kolejnych latach, zapowiedział w czwartek prezes spółki Piotr Kardach.

Spółka informatyczna Emax SA liczy na wzrost wyników finansowych w tym roku oraz na zwiększenie sprzedaży eksportowej. Firma chce też dokonać kilku akwizycji w kolejnych latach, zapowiedział w czwartek prezes spółki Piotr Kardach.

W 2004 roku Emax osiągnął 9,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto przy przychodach ze sprzedaży 326,7 mln zł. W roku 2003 było to odpowiednio 10,5 mln zł i 222,8 mln zł.

„Oceniam, że rok 2004 będzie rokiem wzrostowym, ale nie chciałbym podawać prognoz. Jesteśmy na etapie tworzenia planu finansowego opartego na liście projektów, ale ten proces nie jest zakończony” – powiedział dziennikarzom Kardach.

Prezes powiedział również, że Emax planuje dokonać akwizycji, dlatego zarząd raczej nie będzie wnioskował o wypłacenie dywidendy z zysku za 2004 rok.

„Mamy pomysł na wykorzystanie gotówki zarobionej w 2004 roku. Chcielibyśmy zainwestować w rozwój i akwizycje. Z punktu widzenia zarządu nie będziemy rekomendować wypłaty dywidendy” – powiedział.

Na akwizycje spółka chce przeznaczać 20-30 mln zł rocznie w ciągu najbliższych kilku lat i koncentrować się na przedsiębiorstwach niszowych.

„Pieniądze będą pochodziły w części ze środków własnych, a w części – z kredytu zewnętrznego. Chcielibyśmy kumulować niszowe przedsiębiorstwa, po 1-2 na rok” – powiedział.

„Prowadzimy rozmowy z trzema firmami. Z jedną rozmowy są zaawansowane i spodziewamy się, że do końca pierwszego kwartału jedna akwizycja zostanie zakończona” – dodał.

Emax chce skoncentrować się również na zwiększeniu sprzedaży zagranicznej. W 2004 roku obroty eksportowe wyniosły ok. 7,5 mln zł.

„W moich oczekiwaniach, 2005 rok powinien być, jeśli chodzi o eksport, jeszcze lepszy niż 2004. Myślę, że nie byłoby wyczynem powiedzieć, że w tym roku będzie dwa razy, tyle co w 2004, choć doświadczenia roku ubiegłego pokazują, że czasami się nie udaje. W 2004 roku nie udało nam się osiągnąć 20 mln zł eksportu” – powiedział Kardach.

„Chciałbym, żebyśmy podpisali w tym roku kilka projektów, z czego przynajmniej jeden na ok. 10 mln euro” – dodał.

Prezes powiedział, że Emax uczestniczy w trzech przetargach zagranicznych na projekty o wartości ok. 10 mln euro każdy oraz w kilku mniejszych postępowaniach ofertowych.

„Te trzy duże projekty to są przetargi na tzw. elektroniczne bilety, m.in. w Szwecji. W tych trzech przetargach jesteśmy na tzw. short-listach i decyzje powinny zapaść na przełomie pierwszego i drugiego kwartału. Te mniejsze – to są różne projekty, od paruset do kilku milionów euro” – powiedział Kardach.

Dodał, że Emax będzie brała także udział w krajowych przetargach m.in. na ochronę granicy lądowej – projektu dofinansowanego z pieniędzy Unii Europejskiej, o wartości ok. 50 mln euro.

Spółka chce też zwiększać sprzedaż rozwiązań dla klientów z sektora użyteczności publicznej, sektora przemysłowego, transportu zbiorowego czy masowej korespondencji, a także osiągnie sprzedaż z umów realizowanych na rzecz jednostek policji.

Emax będzie też dalej rozwijał współpracę z globalnymi partnerami, m.in. z IBM, w szczególności w zakresie dostaw rozwiązań dla rynku energii oraz produkcji dedykowanego oprogramowania dla odbiorców końcowych z Europy Środkowej i Wschodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane