Czytasz dzięki

Emeryci i renciści, zachowajcie wrześniowy odcinek z ZUS - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-08-2005, 08:32

Emeryci i renciści, których świadczenia przelewane są na konta bankowe, powinni zachować wrześniowy odcinek z ZUS - pisze "Dziennik Polski". To bowiem na jego podstawie będą korzystać ze świadczeń medycznych - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Emeryci i renciści, których świadczenia przelewane są na konta bankowe, powinni zachować wrześniowy odcinek z ZUS - pisze "Dziennik Polski". To bowiem na jego podstawie będą korzystać ze świadczeń medycznych - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Do tej pory każdy emeryt i rencista - zarówno ten, który otrzymywał świadczenie na rachunek bankowy, jak i ten, któremu pieniądze przynosił do domu listonosz - co miesiąc za pośrednictwem poczty otrzymywał z ZUS odcinek. Był on nie tylko potwierdzeniem otrzymanej kwoty, ale także dowodem ubezpieczenia zdrowotnego - wyjaśnia gazeta.

Zważywszy, iż w Polsce jest około 7 mln emerytów i rencistów, ZUS co miesiąc wydawał spore sumy na przesyłki pocztowe. Pojawił się zatem pomysł, aby osobom, które mają konta bankowe - a jest ich w Polsce 3,5 mln - ZUS przesyłał odcinki nieco rzadziej.

Prezes NFZ zgodził się z tą koncepcją i wydał zarządzenie, w myśl którego tym rencistom, którzy świadczenie otrzymują na konto bankowe, ZUS będzie przesyłał odcinek tylko raz na 12 miesięcy. Tak więc po raz ostatni w tym roku otrzymają oni odcinek  we wrześniu i przez 12 kolejnych miesięcy będzie on  honorowany przez placówki medyczne.

Natomiast emeryci we wrześniu otrzymają odcinek po raz ostatni i w kolejnych latach nie będą one wznawiane, gdyż ZUS uznał, że nie ma takiej konieczności: emerytury - w przeciwieństwie do renty - nie można cofnąć - informuje "Dziennik Polski".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane