Emeryci mają 230 spółek w portfelach

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 15-01-2008, 00:00

Fundusze emerytalne chętnie kupowały akcje zeszłorocznych debiutantów. Do zestawu obowiązkowego dołączyły Asseco i LPP.

Więcej firm na celowniku funduszy emerytalnych

Fundusze emerytalne chętnie kupowały akcje zeszłorocznych debiutantów. Do zestawu obowiązkowego dołączyły Asseco i LPP.

Blisko 48,5 mld zł fundusze emerytalne ulokowały w akcjach 230 spółek. Liczba spółek, które zarządzający wrzucili w ciągu roku do portfeli, wzrosła o 21 (10 proc.). Jednym z powodów jest dopływ pieniędzy, którymi zarządzają OFE. Rozbudowę portfela wymusiła też sytuacja na rynku.

— W pierwszej części roku szybko rosły kursy mniejszych spółek, a fundusze nie mogą w nie wchodzić z dużymi pakietami, choćby ze względu na konieczność zachowania płynności — mówi Grzegorz Zubrzycki, główny analityk PTE Allianz.

Apetyt na debiuty

Innym powodem wzrostu liczby spółek w portfelu była duża liczba spółek, które przeprowadzały emisję po raz pierwszy. OFE bardzo chętnie kupowały ich akcje. Na liście spółek, w których akcjonariacie jest najwięcej funduszy, aż roi się od debiutantów: Noble Bank (13 OFE), Pol-Aqua (11), Immoeast (10), LC Corp (8) czy Mercor (8). Skąd ten pęd do debiutantów?

— Przez ostatnie dwa lata najsilniej rosły małe i średnie spółki, a większość spółek wchodzących na giełdę reprezentowała właśnie ten segment. Wejście w nie w ofercie pierwotnej było okazją do zarobku i dlatego debiutanci znaleźli się na celowniku zarządzających — mówi Grzegorz Zatryb, zarządzający Skarbiec-Emerytura OFE.

Prawdopodobnie w ciągu roku OFE miały jeszcze więcej spółek w portfelu.

— Staraliśmy się kupować akcje debiutantów. Potem, gdy akcje osiągnęły zakładaną przez nas wycenę, sprzedawaliśmy — mówi Grzegorz Zubrzycki.

Obecność OFE w Orlenie, TP, KGM, Pekao czy PKO BP nikogo nie dziwi. Wszystkie OFE są w nich od lat i to się raczej nie zmieni.

— To spółki o największej kapitalizacji i płynności, dlatego muszą być w portfelach wszystkich funduszy — mówi Rafał Markiewicz, zarządzający OFE Generali.

W tym roku do tego kanonu inwestycyjnego dołączyły Asseco, którego akcje mają wszystkie OFE.

— Przed sektorem IT dobre czasy, choćby ze względu na zapowiadane duże inwestycje publiczne. Asseco dokonało odważnych fuzji — mówi Grzegorz Zatryb.

Wkrótce szansę doszlusować do tego grona mogą LPP i Noble Bank, których w akcjonariacie jest 13 z 15 funduszy.

— LPP to jedna z najsolidniejszych spółek na giełdzie. Nie podaje zawyżonych prognoz i dotrzymuje obietnic. Miała ciężkie chwile, ale pokazała, że umie sobie z nimi poradzić. Dlatego stała się „pewniakiem” dla OFE — mówi Grzegorz Zatryb.

LPP to nie jedyna spółka z odzieżówki, którą lubią fundusze. Kilka nowych pojawiło się w Vistuli i Wólczance. Skarbiec jako jedyny postawił na Bytom.

— Uwierzyliśmy w tę spółkę, bo wierzymy, że będzie się dobrze rozwijać — mówi Grzegorz Zatryb.

Zarządzający funduszami lubią też jeść i pić. Chętnie kupowali akcje Bomi i Emperii, więcej funduszy pojawiło się w CEDC.

Mniej interesujący

Nie wszystkie spółki handlowe podbiły serca OFE. Aż pięć funduszy uciekło z Eldorado, choć są i tacy, którzy jej bronią.

— Spółka działa w perspektywicznym sektorze — mówi Grzegorz Zatryb.

Zarządzający wyraźnie stracili też zaufanie do Kogeneracji — opuściło ją sześć OFE. Mniej finansowych jest również w akcjonariacie Netii.

— Spółka radzi sobie ze zwiększaniem liczby klientów, ale dużo gorzej ze wzrostem zyskowności — mówi Grzegorz Zubrzycki.

OFE na gieŁdzie

Zmiana liczba OFE liczba OFE

w spółce w 2006 w spółce w 2007

Co funduszom smakuje...

Noble Bank +13 0 13

Polaqua +11 0 11

Immoeast +10 0 10

...a co nie

Eldorado -5 7 2

Kogeneracja -4 10 6

Boryszew -3 6 3

Dom Development -3 12 9

Multimedia -3 7 4

PEP -3 11 8

Źródło: raporty roczne OFE, obliczenia „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane