Emilewicz: dołożymy starań, by ustawa o transporcie drogowym była przyjęta przed wakacjami

  • PAP
opublikowano: 10-04-2019, 18:58

Dołożymy starań, by nowela ustawy o transporcie drogowym była przyjęta przed wakacjami - zadeklarowała w środę po spotkaniu w Radzie Dialogu Społecznego z przedstawicielami środowisk taksówkarskich minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz fot. Marek Wiśniewski

Emilewicz zaznaczyła, że nie ma podstaw prawnych, aby aplikacje typu Uber były dzisiaj wyłączane w Polsce.

"Naszym celem jest ucywilizowanie tego rynku, sprawienie, aby ci, którzy świadczą usługi transportowe (...), podlegali regulacjom, które zagwarantują te same prawa i obowiązki wszystkim aktorom na tym rynku" - zaznaczyła Emilewicz.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk dodał, że po wejściu w życie ustawy będzie odpowiedni instrument, który nie będzie wymagał wyłączenia aplikacji.

"Już dzisiaj projektowi ustawy został nadany numer druku. Został już skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu wspólnej komisji cyfryzacji i infrastruktury" - dodał.

Zaznaczył, że te przepisy będą instrumentem pozwalającym osiągnąć cele, "które dzisiaj zostały bardzo wyraźnie wyartykułowane poprzez środowisko przedsiębiorców i taksówkarzy". Chodzi, jak zaznaczył, o walkę z nierówną konkurencją, bezpieczeństwo pasażerów, likwidację szarej strefy. Dodał, że wszystkie te elementy zostały ujęte w projekcie noweli ustawy o transporcie drogowym, który "został oceniony pozytywnie" przez obecnych na spotkaniu w Radzie Dialogu Społecznego.

Adamczyk zaznaczył, że projektowana ustawa, która niebawem wejdzie w życie, będzie gwarantowała "możliwość korzystania z aplikacji mobilnych (...), ale te aplikacje nie mogą służyć temu, by tworzyć nieuczciwą konkurencję, nieuczciwy rynek, niszczyć rynek taksówkarski. Na to na pewno nie pozwolimy" - powiedział.

Zadeklarował wsparcie dla taksówkarzy "w zakresie wszystkich służb, które mają wyeliminować (...) nieuczciwą konkurencję".

"Zobowiązaliśmy się, żeby ustawa jak najszybszym czasie była procedowana w Sejmie, w terminie wskazanym przez marszałka. Dołożymy wszelkich starań, aby to się wydarzyło niezwłocznie, aby nowa regulacja była przyjęta na pewno jeszcze przed wakacjami" - powiedziała minister Emilewicz.

Dodała, że przedmiotem środowej dyskusji była m.in. kwestia egzekwowania w Polsce prawa. Podkreśliła, że do czasu wejścia w życie ustawy "wszystkie służby zobowiązały się wszcząć dodatkowe postępowania, które sprawią, że ci, którzy świadczą nielegalne usługi, byli z tego rynku eliminowani". W tym celu - jak mówiła - w najbliższych dniach powołany zostanie międzyresortowy zespół, który ma pomóc służbom "identyfikować wszystkie nieprawidłowości".

Jak zapowiedział Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, należy spodziewać się znacznie bardziej intensywnych kontroli drogowych, które będą prowadzone przy współpracy ze środowiskiem taksówkarskim. Zaznaczył, że kara jaką ITD może nałożyć na przewoźników sięga nawet 12 tys. zł.

Przewodniczący związku zawodowego taksówkarzy Rafał Piotr Jurek, zapytany czy efekt środowych rozmów oznacza, że taksówkarze nie będą protestować na ulicach, powiedział, że "będą się starali, żeby nie doszło do niepotrzebnej eskalacji". Zaznaczył jednak, że "nie wyklucza niczego".

Taksówkarze protestowali w poniedziałek w Warszawie, oczekując od rządu delegalizacji takich firm jak Uber czy Bolt. Żądali ograniczenia działalności przewoźników korzystających z technologii mobilnych.

Według Ministerstwa Infrastruktury, które przygotowało zmiany w przepisach, proponowane przez rząd rozwiązania dopuszczają do realizowania przewozów taksówkowych przez osoby i firmy, które korzystają z aplikacji mobilnych, ale z drugiej strony zapewniają uczciwą konkurencję na tym rynku i likwidują szarą strefę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy